İLK MOTOSİKLET VE BAŞLANGIÇ

Temmuz 2012 | Hakan, Bütçe Uzmanı
Aslında başlangıç kelimesi benim haz ettiğim bir kelime değil, başlangıç motoru kelimesini de çok doğru bulmuyorum. Ama literatürde böyle bir anlayış olduğu için genel kanıya sadık olarak bende aynı konsept te başlangıç kelimesini kullanarak yazacağım. Bundan maksat özellikle internetten bilgilenerek motosiklet almak isteyenlerle aynı frekansta olabilmek.

Motosiklet almayı arzuladığınızda makul bir araştırma süreci başlatmalısınız. bu süreç sonunda alacağınız motosikletin bünyenize ve amacınıza en uygun makine olmasını hedefleyeceksiniz.

Motosikletler, çin mallarının piyasaya girmesi ile uaşılması kolay hedefler oldu. bugün sizi yıllarca idare edecek makineler 1000 tl den başlayıp daha üst segmentlerdeki paralara kadar çıkar.

Ekonomik durumunuz seçeceğiniz makine de en önemli faktör asla değildir, bunu kafanızdan atın.

Önce kendinize neden motosiklet almak istediğinizi sorun.

eğer amacınız, A noktasından B noktasına ferdi yolculu ederek gitmek ve sadece ulaşım amacıyla bir motosiklet sahibi olmaksa vereceğiniz kararlar başka, hız ve lüks ise başka, uzun yol ve macera ise başka olacaktır

Genelde motosiklet arzusu çocukken yerleşir aynı bir larva gibi olgunlaşmayı bekler insanın beyninde, uygun şartlar oluştuğunda ise birde bakarsınız ki neredeyse tüm gün onu düşünür olmuşsunuz. işte bu an çok önemli, çocukluk hevesiniz sizi kamçılıyor olsa bile motosikletinizi bugün kullanacaksınız bu nedenle sağlıklı bir karar vererek ilk motosikletinizi almalısınız.

Bir kere motosiklet cinsiyet ayırmaz, güç ayırır 55 kg lık bir erkeğin süreceği motosiklet ile 70 kg iri yarı bir kadının süreceği motosiklet elbette aynı almayacaktır yada tam tersi. Bu anlamda cinsiyet ayrımından uzaklaşıp beden ölçülerine bakmak gerekiyor. yeni başlayan insanların genel olarak hedefi şehir içinde ulaşım, ara sıra da sağa sola yakın mesafelere gezmeye gidebilmektir. bu amaç doğrultusunda ilk motosikleti 10-25 beygir arası tek silindir 4 zamanlı 125 cc veya 250 cc bir makine olması çok uygundur.

cc ve beygir saptamasından sonra kasa tipine geçilecek. genel amacınız A noktasında B noktasına gitmek ve yolculuğun çoğunluğunu şehir içinde belli bir güzergahta yapmak ise 1.80 cm boy 90 kg ağırlığa kadar 125 cc 15 beygir civarında commuter kasa bir makine sizin için idealdir. bu segmentte ikinci elde 1000 tlden motosikletler bulabileceğiniz gibi sıfır makinalarda 2500 tl 6000 tl arasında dağılır. Tavsiye markalarım YAMAHA YBR125, HONDA CBF 150. YUKİ 125-15 iyi makinelerdir. türkiye de toplanan asya, mondial gibi makineler çok satmakla beraber orjinalitesi olmayan çin mallarıdır. ama iyi bakarsanız bunlarda temel ihtiyaçları göreblecektir. benim tavsiyelerim sokakta bırakıp yaz kış çalışma koşullarına göre tecrübe edilmiş tavsiyelerdir.

aynı koşullarda ileride hız (racing-yarış) duygusunu tatmin etmek için başlıyorsanız tavsiyelerim YAMAHA 125R, HONDA CBR 125 olacaktır. hem gezi, hem hız diyorsanız bu modellerin yanına SYM KYMCO VE HYOSUNGUN 250 CC LİK NAKED tarzı makinalarını rahatlıkla koyabliriz.

son zamanlarda ülkemizde chopper modellere ilgi oldukça arttı ancak şu asla unutlmamalı chopper motosiklet bence V TWIN olmalıdır. araçta ne kadar az sarsıntı olursa o kadar çabuk keyifli sürüş tarzı geliştirirsiniz. V twin olmayan motorlar commuter ve touring motorlarda çatal açısının dikliği sebebi ile vibrasyon yapmaz ama chopper gibi kaslı modellerde çatal açısı daha yatık olacağından vibrasyon yapar.

İlk motosiklet heycanına katkı olarak ekipman desteği de şarttır . bahsi geçen motosikletler 80-140 arası gidebilecek başlangıç motorları olsa da koryucu ekipmanlarınızın olması şarttır. muhakkak kask, almalısınız, korumalı pantolon ve montlara gücünüz yetiyorsa muhakkak alın yetmiyorsa dış korumalar ile bu ekipmanlarınızı destekleyin. dizlik, dirseklik, sırtlık hepsi 100-300 tl arası edinebileceğiniz ucuz ama kaliteli ürünlerdir. İlk günler de bu ekipmanlar tam donanımlı olarak kesinlikle kullanılacak ama özellikle ama özellikle kask ve eldiveni her hava şartında kullanacaksınız.

devam eden bölümde , ilk kontak açma ve hareket anlatılacak.