Image Bookmarking

Temmuz 2013 | Abdüssamed Arslan, Grafiker & Front-end Developer
Hem biraz tansiyonunuzu yükseltmek hem de zihninizdeki geometrik algılayıcıları açmak açısından bu yazımızda image bookmarking sitelerini inceleyeceğiz. Mümkün olduğunca görsel hafızanızda yer eden çağrışımları serbest bırakarak özgün çalışmalarınız için ilham alınız.

  • Piccsy güzel bayanlara takılıp kalmazsanız eğer faydalı olacak site (tabii ki fayda öznel bir kavram sonuçta). İmage bookmark yapmak için üye olmak lazım fakat üye alımı yapılmamaktadır ama yine de mail adresinizi ve ilham aldığınız 3 adet siteyi yazarsanız ilerleyen zamanlarda belki bir şansınız olabilir.
  • ffffound içerik olarak grafik tasarım öğeleri geniş yer tutuyor. Vizyonunuzu genişleteceğine dair de bir çok dedikodu geldi kulaklarımıza. Üye alımı davetiye ile olduğundan dolayı ve davetiyelerinin e bay vi.sualize.us ı üyelik sisteminin aktif halde olması ve tarayıcınıza kurduğu ufak bir aparat yardımıyla internette görüp beğendiğiniz bir görseli veritabanına ekleyebilmesi gibi güzel özelliklere sahip. Özellikleri kadar görselleri de ufuk açıcı.
  • pinterest image bookmarking sitesi olmakla birlikte beğenilerinizi iğneleyin konseptini zekice kullanmış. Ayrıca pinlenen görsellerin altlarındaki ufak notificationları başka bir farklı olma çabası.
  • weheartit genelde kullanıcılarının teenage kızlardan oluştuğu izlenimi veren bir site ama bu site için olumsuz bir eleştri değil. Sistem olarak vi.sualize.us daki gibi üyeliği açık ve tarayıcınıza heart button koyuyor.
  • dropular tarz olarak kesinlikle diğerlerinden ayrılıyor. Fotoğraf yoğunluğu diğerlerine göre fazla olmasa da grafik tasarım sanatçılarının kesinlikle her gün girmeleri gereken bir site. Üyelik alımı şu an için kapalı ama mail adresinizi bırakırsanız belki dönebilirler.
  • imgspark ”ister moda tasarımcısı olun ister grafik tasarımcı isterseniz sadece banyonuzu tasarlayın görsel olarak ilham vereceğiz.” tarzında bir iddiası bulunan bir başka image bookmarking sitesi.
  • dribbble üzerinde çalıştığınız tasarımlarınızdan ufak bir görüntü yükleyerek yeni bakış açılarına sahip olabilmenizi sağlayan bir sisteme sahip. İzleyeci olarak üye olabiliyorsunuz fakat player olarak üye olmanız sanırım son alınan duyumlara göre imkansıza yakın.
  • butdoesitfloat bitmek bilmeyen bir okyanus izlenimini veren sitede genel olarak görsel tasarım sanatçılarının çalışmaları yer alıyor.
  • buamai iphone aplikasyonu bulunan ve shuffle özelliği bulunan bir image bookmarking sitesi.