İngilizlerin Gizlemekte Zorlandıkları Tarihi Keşif Bilgisi

Haziran 2014 | Balık, Denizci
İnsanların çoğu Amerika'nın keşfinin "Christoph Colomb" tarafından yapıldığını ve kıtanın isiminin "Amerigo Vespucci" veya "Richard Amerike" gibi insanlardan birinden geldiğini söyleyeceklerdir. Peki çoğumuzun bildiği ve tarihte önem arzeden bu keşif bilgisinin bir ingiliz yalanı olduğundan haberiniz varmıydı? Ve yüzyıllardır insanlara keşfi önemli derecede farklı anlatıklarını biliyormusunuz? Peki ya gerçek bilginin biz Türkleri ne kadar yakından ilgilendirdiğinden haberiniz var mı?

Onlarca yıl önce üstü örtülen doğru bilgileri öğrenince nasılda kandırıldığımızı farketmem hayretler içerisinde bıraktı beni. Geç olmadan sizlerde öğreninki çocuklarınız da çoğu insan gibi geç öğrenmesin.

Amerika'nın güney doğu açıklarında bulunan bir adanın ismi aynen şöyledir; "Turks ve Caicos" .

9612

Şimdi bu ismi biraz araştırdığınızda örneğin google'da arattığınızda ilk çıkan sonuçlardan biri olan Wikipedia'da ve adanın kendi resmi sitesinde şu bilgiyi verdiklerini göreceksiniz;

9612
bölgede yetişen bir kaktüsün ucunun şekil itibariyle fese benzemesinden dolayı ingilizlerin bu adaya Türk adını verdiğinden bahsediyorlar. Kaktüse bakalım;

9612

"Aaa harbiden de ucu fese benziyor" dediniz, şaşırdınız ve bu bilginin doğru olduğuna inandınız dimi? Başta bana da inandırıcı geldi. Peki şuna ne dersiniz; Türkler, fesi 1800'lü yıllarda aldı, adanın ismi ise daha eski tarihten beri "Turks"dü.
Yukarıda resmini gördüğünüz 2. Mahmud Döneminde (yani daha yakın bir tarihte) fes türklerce kullanılmaya başlanmıştır fakat, fesi türkler kullanmadan önce de adanın ismi Turks'dü. Hatta adanın başkentinin Adı "Büyük Türk" dür. Herhalde başkentin ismi "büyük kaktüs" anlamına gelmiyordur.

Şimdi adanın bayrağındaki tarih içerisinde yapılan ilginç değişikliklere bakalım;

9612

görüyorsunuzki tarihte türkleri temsil eden ay yıldızlı bayrak yerini kaktüs ve çeşitli bitkilerden oluşan sembollere bırakmış. Kaynak: crwflags.com/fotw/flags/tc_his.html

Peki "Caicos" nedir?
Önce okunuşuna dikkat edin. "Kayıkos" yani birleştirirsek "Türkler ve Kayıklar"
Onla ilgili açıkladıkları bir bilgi yok ama şurada açıklamada bulunulmuş; turansam.org/makale.php? İd=39.

Şimdi Pri Reis'in haritasına, adanın hemen yanıbaşına çizilen şekillere bakın.

9612

Peki bu adanın bu derece bizim dilimize yakın isimleri alması ne demek oluyor?
Haziran 2014 Ayında "Derin Tarih' dergisi ücretsiz olarak "Atatürk'ün Uşağının Gizli Defteri" adlı kitap ekini sansürsüz haliyle yayınladı. Kitapta Atatürk'ün bir Amerikalı gazeteciye anlatıklarına bakalım;

9612

Bu sadece Atatürk'ün bahsettiği bilgiler. Henüz bu kıta keşfedilmeden önce Pri Reis'in bölgeyi ziyaret etmeden çizmesi daha enteresan bir bilgidir. Bu konuda Metin Soylu isimli ( metinsoylu.com/ ) araştırmacı tarafından geniş bir bilgilendirme yapılmıştır.

Peki ya Pri Reis haritasında yapılan sinsi değişiklikten haberiniz varmı? Pri Reis Haritasında bazı bölümlerin silinip yerine bambaşka bilgiler yazılması konusunu daha geniş bir biçimde başka bir yazıda bahsetmiştim isterseniz o yazıya şuradan ulaşabilirsiniz: inploid.com/post/pri-reisin-haritasina-... Tek başına bu elde edilmiş tespitler dahi neler olup bittiğine dair bir açıklama getirecektir.

"Amerika" ismine dair;
Yakut Lugatin'de 'emerik' diye bir kelime yer almaktadır. Bu kelime Türk Yakut Dilinde "denizle ayrılmış arazi parçası" anlamına geldiği ve bu ismin Türkler tarafından kıtayı isimlendirmekte kullanıldığı iddaa edilmekte. Bu konuya dair yazı şurada: hayatinbencesi.com/2012/11/emerikin-kes...

Kıtanın ismininin "Amerigo Vespucci" veya "Richard Amerike" gibi insanlardan birinden geldiğini düşünmek ne kadar doğru? Üstelik hâlen bunların net bilgi olmayıp henüz teori olduğundan bahsedilirken?

9612

Sonuç Olarak
Amerikanın dibindeki bir adanın "Türkler ve Kayıklar" adını taşıması ve bize bahsedilen keşiften daha eski bir keşfi temsil etmesi bakımından önem arzetmekte. Fakat bu önem birtakım insanlar tarafından farkedilmiş olacakki sonradan adanın bayraklarını değiştirmekten tutun Pri Reis haritasına bazı bölümlerin silinip farklı bişeyler yazmalarına varacak kadar bir gerçeğin nasıl üstünün örtülmeye ve yanlış anlatılmaya çalışıldığını görüyorsunuz.

Düşünebiliyormusunuz şu vakte kadar tarihi nasıl öğrendik, nasıl anladık. Kimbilir diğer doğrular neydi ve tamamı anlatılsaydı nasıl bir tarih anlayışımız olacaktı ardından Dünya'ya bakışımız nasıl olacaktı. Yeni öğrendiğim bir bilginin özetini buraya yazmış bulundum. Yazı içerisindeki linklerden daha daha geniş ve farklı olarak ilginç bilgilere ulaşabilirsiniz.

Selamlar...