(GÜNCELLENDİ) inploid Paylaşım Alanları nedir ve ne işe yarar?

Temmuz 2012 | Hakan Köse, İnternet Girişimcisi
GÜNCELLEME: inploid Paylaşım Alanları'nın aşağıdaki anlatım şekli ile kullanımı durdurulmuştur/dönüştürülmüştür. Artık üst menüdeki Yazı Yaz linkine tıklayarak herhangi bir konuda yazı/inceleme/makale yazabilir ve bu yazınızı ilgili konu başlıklarına ekleyerek konu başlıklarını takip eden kullanıcıların faydalanmasını sağlayailirsiniz.

********************************ESKİ YAZI******************************************
Merhabalar,
Özellikle Paylaşım Alanları konusunda çok fazla belirsizlik ve kullanımı hakkında bilgi talebi olduğunun farkındayız ve bu noktaları aydınlatmak için bu "Gönderi"yi yazıyor ve sizlerle paylaşmak istiyorum.

Paylaşım Alanı nedir ve ne işe yarar?
Paylaşım Alanı, insanların sizin farklı özelliklerinizi, farklı uzmanlıklarınızı takip edebilmelerini sağlayan başlıklarınızdır.

Örneğin; "Blog Yazılarım", "Sevdiğim Filmler", "Yazılım Geliştirme"....vb.

Şimdi bu duruma bir de görsel olarak bakalım:
Bu alanları oluşturduğunuzda, artık bu alanlara içerik göndermeye hazırsınız demektir. Ve insanlar sizin oluşturduğunuz farklı paylaşım alanlarını ayrı ayrı takip edebilirler.

Bunun ne demek olduğunu şöyle bir örnekle açıklayayım:
Diyelim ki, siz bir Mimar'sınız ve aynı zamanda mimari yapıları fotoğraflamakla ilgileniyorsunuz. Bunun yanında ayrıca çok sıkı bir basketbol düşkünüsünüz ve tüm bu özelliklerinizle ilgili internette paylaşımlarda bulunuyorsunuz. Ancak, bazı insanlar sizin Mimar olarak mimari yapılar ve teknik meselelerle ilgili paylaşımlarınızı ilgi ile takip ediyor ve bazı insanların ise sizin Basketbol ile ilgili yazdıklarınız ilgisini çekiyor. An itibari ile ne facebook'taki arkadaşlarınız, ne de twitter'daki takipçileriniz sizin paylaşımlarınızı görüntülerken bunların içinden sadece sevdiklerini alma yetisine sahip değiller. İşte inploid'de bu mümkün ve bunun adına Paylaşım Alanları dedik.

İster Mimari yapılarla ilgili makaleler yazıp bilgiler paylaşın, ister mimari yapıların fotoğraflarını paylaşın veya ister basketbola olan ilginiz hakkında içerik oluşturun, farketmez. Burada, herkes sizin farklı taraflarınızı ayrı ayrı takip edebilir.

Bir Paylaşım Alanı oluşturmak istiyorum, nasıl yapabilirim?
Bunun birden fazla yolu var;

  • Sağ üstte profil resminizin üzerine geldiğinizde açılan menüde, Profil Yardımcısı'na tıkladığınızda, açılan sayfanın solunda "Gönderi Alanları"na tıklayarak oluşturabilirsiniz [Resim-1].
  • Profil sayfanızda, resminizin altında daha önce oluşturduğunuz alanlar mevcuttur. Mevcut listenin altında bir kutucuk bulunur ve oraya yazarak yeni bir alan oluşturabilirsiniz [Resim-2].


[Resim-1]

[Resim-2]

Paylaşım Alanımı oluşturdum, bu alanda nasıl paylaşımda bulunacağım?
Bunun da birden fazla yolu var:

  • En üst menüden "Gönderi Oluştur" linkine tıklayarak [resim-3].
  • Profilinize gittiğinizde, ortada bulunan mavi "Gönderi Oluştur" butonuna tıklayarak [resim-4]
[resim-3]

[resim-4]

İnsanların oluşturduğu Paylaşım Alanları'nı nasıl takip edebilirim?
Bunun da birden fazla yolu var, ancak en temel olanı şu şekilde:

  • Birinin profil sayfasına gittiğinizde, fotoğrafın altında listelenen her alanın sağında küçük "Yuvarlak İkonlar" bulunur. Kişinin hangi alanını takip etmek isterseniz, ikona tıklıyorsunuz. Takip ettiğiniz alanın ikonu yeşil görünmeye başlıyor [resim-5].
  • Birinin profil sayfasında, sağdaki yeşil "Bu kişiyi takip et" butonuna tıkladığınızda bir popup açılır. Orada listelenen alanları da aynı şekilde ikonlara tıklayarak takip edebilirsiniz [resim-6].

[resim-5]

[resim-6]