Inploid Hakkında

Temmuz 2013 | Bora, Elektronik Mühendisi
Inploid sitesi en başından beri takip ettiğim, başlarda eğlenceli ve geyik vakit geçirdiğim, şu zamanda ise bir şeyler öğrendiğim ve bilgilerimi paylaştığım bir sanal ortam. Bu siteye genel olarak bakış açım, insanların bilgilerini ve tecrübelerini aktardığı ve ilgili olduğu konularda diğerlerine ışık tuttuğu bir bilgi ambarı. İnsanların merak ettiği soruları ve çoğunlukla internette "google" ile bulamadığı veya bulduğu cevaplardan tatmin olmadığı zamanlarda sorduğu bir sosyal paylaşım ortamı. Bu yazıda sorulan sorulara verilen cevaplar ile ilgili bazı gözlemlerimi ve eleştirilerimi aktaracağım.

Yukarıda da bahsettiğim gibi bu tür siteleri kullanan insanlar zaten çoktan google'dan haberdar ve etkin kullanmayı bilen, sorularına daha detaylı cevaplar arayan ve o konulardaki tecrübeli insanların fikirlerini merak eden kişiler. Sorulan bir soruyu arama motorunda aratıp çıkan ilk cevabı biraz değiştirerek veya hiç değiştirmeden koyulması hiçbirimiz için bir anlam ifade etmiyor. Az önce karşılaştığım "Etsiz çiğ köfte nasıl yapılır?" sorusu google'da aratıldığı takdirde çıkan ilk iki link, sorunun altına "cevap" olarak verilen yazı ile aynı. Bu soru özelinden devam edecek olursam, burada sorulan elbette bir tarif fakat insanlar bazı tarifleri uygularken birsürü tecrübeler edinirler. Daha önce bu tarifi uygulamış olan birisi malzemelerin nereden bulunacağından tutun da, püf noktası denilen küçük detaylara kadar bizlere çok daha anlamlı bilgiler verebilir. Yoksa sorulan her soruyu aratıp çıkan cevapları yapıştırmak hepimizin yapabileceği sıradan bir iş.

Ben sorulara cevap verirken her zaman kişisel yorumumu katmaya çalışıyorum. Başımdan geçen olaylardan bahsetmeye dolayısıyla soruyu soran ve takip eden insanlara daha çok yardımcı olmaya çalışıyorum. Eğer burada bir topluluk olarak bilgilerimizi paylaşıyorsak o bilgilerin güvenilirliğine ihtiyacımız var. Gördüğüm birkaç cevap üstüne bu yazıyı yazmaya karar verdim. Yazının başında da bahsettiğim gibi, burada her gün yeni şeyler öğrenmeye ve bildiğim konular hakkında yorum ve bilgi paylaşmaya devam ediyorum. Bu yazı az sayıda olan bazı inploid kullanıcıları için yazılmıştır.