inploid HTML Editör 'Kod Ekle' özelliği ve bazı geliştirmeler

Ağustos 2012 | Hakan Köse, İnternet Girişimcisi
Merhabalar,

Bir süredir inploid HTML Editör ile ilgili bir miktar hata bildirimi ve bazı özellik istekleri aldık. Bildiğiniz üzere HTML Editör üzerinde bir süre önce çok önemli değişiklikler ve birçok benzersiz özellik eklemiştik.


Sizlerden gelen geri bildirimler ve bizim tespit ettiğimiz bazı kullanımı kolaylaştırıcı tespitl beraber yeni bir dizi geliştirme gerçekleştirdik. Gelelim eklenen özelliklere ve geliştirmelere.

Kod Ekle butonu

Bu özellik aslında bizim uzun zamandır eklemek istediğimiz bir özellikti ve bir süre önce bir deneme yapmıştık. Bu daha çok teknik konularda uzman kullanıcılarımızın işine yarayacak bir özellik. Eğer bir yazılımcı, tasarımcı veya buna benzer işlerle uğraşan teknik biriyseniz, inploid'de içerik oluştururken, yazmış olduğunuz kodları bu editöre güzel bir görünüm ile eklemek isteyebilirsiniz. Eklediğiniz kod gerçek bir kod görünümü ile kullanıcılara sunuluyor artık.

Örneğin:

/// <summary>
/// Renames a file
/// </summary>
/// <param name="oldName">Old name of the file</param>
/// <param name="newName">New name of the file</param>
/// <returns></returns>
public static bool RenameFile(string oldName, string newName)
{
var file = new FileInfo(oldName);
try
{
file.MoveTo(newName);
}
catch
{
return false;
}
return true;
}

Veya örneğin:

html { color: #000; background: #FFF; }
body, div, dl, dt, dd, ul, ol, li, h1, h2, h3, h4, h5, h6, pre, code, form, fieldset, legend, input, textarea, p, blockquote, th, td { margin: 0; padding: 0; }
table { border-collapse: collapse; border-spacing: 0; }
fieldset, img { border: 0; }

Buna benzer şekillerde yaygın tüm programlama dilleri ve CSS desteği şu an mevcut.

Kod Ekle butonunun kullanımı nasıl?

"Kod Ekle" butonuna tıkladığınızda editöre bir "Code" bloğu otomatik olarak ekleniyor. Kodunuzu editörde görünen "Code" yazısına yapıştırabilirsiniz.

inploid

Başka hangi geliştirmeler eklendi

HTML editöre "Kod Ekle" butonu dışında bazı kullanım kolaylaştırıcı özellik ekledik. Bunlardan ilki, "Pin (Sabitleme)" butonunun yer değişikliği. Eskiden editörde fotoğrafınızın bulunduğu yerde artık Pin butonu var:

inploid

Bazı butonların sıralaması değiştirildi. Yeni sıralama şu şekilde;
Bold, Italic, Underline, OrderedList, UnOrderedList, AlignCenter, AlignLeft, Code, ClearFormat, Image, Mention, Link, Search.

Bunlar dışında bazı formatlama fonksiyonlarında iyileştirmeler ve editörün genel fonksiyonlarında bazı iyileştirmeler gerçekleştirdik.

Her zamanki gibi geri bildirimlerinizi (hata bildirimi yada istek) bekliyoruz.