inploid nedir? Ne işe yarar?

Ekim 2012 | Sertaç Kunduz, Girişimci
En başından beri inploid ile ilgili birçok konuda amaçlarımızı anlatmaya, bu konudaki fikirlerimizi açıklamaya ve bu bağlamda inploid'i nasıl daha verimli kullanabileceğinizi göstermek için yönlendirmeye çalıştık. inploid içerisindeki bazı bilgilere ulaşmanız ve burada daha verimli vakit geçirmeniz için bilmenizde fayda gördüğümüz bazı başlıkları da burada topluca açıklamak istedik.
  • inploid nasıl çalışıyor? Neyi amaçlıyor?
  • inploid bana ne fayda sağlar? Neden burada olmalıyım?
inploid nasıl çalışıyor? Neyi amaçlıyor?

inploid, sizi içinde bulunduğunuz bilgi denizinde bir nebze olsun rahatlatmak için elinden geleni yapan bir platformdur. Bilgi, tecrübemizden gelir ve birikiminizle şekillenir. Biz bunu biliyoruz ve bunun üzerine bir platform inşaa ediyoruz. Ve evet..
Herhangi bir konudaki bilginizi kalıcı olarak aktarabileceğiniz bir yere ve bu aktardığınız bilgiyi istediğiniz mecrada referans göstererek kullanabileceğiniz bir platforma sahipsiniz.

İnsanoğlu var oluşundan beri hep sorularına cevaplar aradı ve bilgiye ulaşmaya çalıştı. Bir çok filozof, düşünce adamı, vb. bu ihtiyaca cevap vererek eserler üretti. Hepimizin
isteği, bu ihtiyaca paralel; “doğru, hızlı, farklı bakış açısına sahip bilgiye, deneyime, zihnimizi açacak iyi sorulara ve yanıtlara ulaşmak”.
Bilgi artık çok yoğun ve bunu ulaşılabilir hale getiren platformalara ihtiyaç var. Bugün bu isteğimize inploid ile daha da yakınız.

Bir kullanıcımızın kendi deneyimlediği duygular ile inploid tanımı şöyle;

“Sıkılmadan farklı bilgiye, farklı bakış açısına ulaşabiliyorum ve sorularıma konusunda tecrübeli kişilerden cevaplar alabiliyorum. Paylaşmayı seven tüm değerli kullanıcılara, kendi deneyimlerini ve bilgilerini paylaştığı için teşekkür ediyor, bilgi ve deneyimlerimi ben de paylaşmaya devam ediyorum. Ayrıca geliştirme süreci tüm hızıyla süren ve sosyal medyanın tek düzeliğinden sıyrılma adına önemli işler yapan inploid’de tüm kullanıcılar gibi benim bilgi birikimimden ve iç dünyamdan bir şeyler olması da beni motive ediyor.

Diğer düşünceler için buraya bakabilirsiniz.

Bu girizgahtan sonra, biraz daha somut olarak ne yaptığımızı aşağıdaki görsel üzerinden anlatmak istiyorum.
inploid
Öncelikle, mesleğinizi ve ilgi alanlarınızı sisteme giriyorsunuz.Bu ilgi alanı ve meslek bilginiz çerçevesinde, sizinle alakalı konularda diğer kullanıcıların yanıtını aradığı soruları size yönlendiriyoruz.
inploid
Bu sorulara verdiğiniz yanıtlar, sizin bilginize ihtiyacı olan kullanıcılara ulaştırılıyor. Yanıtlarınız beğenildikçe saygınlık ve bilgi puanı kazanıyorsunuz.

Teknoloji ve internet ile gelen büyük bilgi kirliliği problemine karşı diğer bir silah da Yazılar'ınız. inploid'deki sorulara yanıt verme dışında kendi hayatınızda sizin için önemli olan konulara uygun makale, inceleme veya blog yazısı yazabilirsiniz. Buradaki diğer önemli nokta ise; bu yazılarınıza eklediğiniz konu başlıkları sayesinde kullanıcıların gruplar halinde yazıyı/sizi takip edebilmeleridir.

inploid
Örneğin; blog yazısı yazmak isterseniz yukarıdaki menüdeki Yazı Yaz linkine tıklamanız yeterli.

İnternet tarayıcınıza yer imi aracımızı ekleyerek internette gezinirken sizin için önemli herhangi bir yazıyı inploid'e tek tık ile gönderebilirsiniz (Ayrıntılı bilgi burada ve burada)

inploid bana ne fayda sağlar? Neden burada olmalıyım?
  • Sorularınıza yanıtlar arıyorsanız
  • Saygıdeğer ve refere edilebilir kişisel bir alan yaratmak istiyorsanız
  • Merak ettiğiniz konular hakkında yeni bilgiler edinmek istiyorsanız
  • Yazılarınızı, makalelerinizi içeriği ayrıştırarak insanlara sunmak ve online hayatınızı organize etmek istiyorsanız
  • Size benzeyen insanlarla tanışmak istiyorsanız
  • Kendinizi ifade etmek veya fikirlerinizi duyurmak istiyorsanız
  • Dünyada olup bitenler ya da olmuş bitmiş olaylar hakkında konuşmak istiyorsanız
inploid'de zaten ve mutlaka olmalısınız :)