İnsanlar Neler Yiyor!

Ağustos 2013 | Tutku Yılmaz, Diyetisyen
YARASA ÇORBASI: Yarasa etinde çok ciddi şekilde hastalanmanıza yol açabilecek parazitler ve patojenler bulunur. Düzgün bir şekilde pişirilmezse ölümle bile sonuçlanabilir. (ASYA)
Yemek

Yemek

YILAN VE AKREP ŞARABI: Güney Asya ülkelerine özgü, Vietnam'da yaygın olarak içilir. Bu şarapların ikramında içinde değişik böceklerde bulunabilir.

Yemek


EŞEK ARILI PİRİNÇ: Japonlara ait. Böcek ve eşek arısı kullanılıyor. Ezilen pirincin içine katılarak yapılan bir yiyecek.
Yemek

BEBEK FARE ŞARABI: Yeni doğmuş fare bebekleri anne kucağından alınıyor ve şarap şişelerine atılıyor. Burada mayalanıyorlar. Şarabı içerken bebek fareleride yutabiliyorsunuz. Uzak doğuya ait bir lezzet. Kore de bolca tüketiliyor. Sağlık içeceği olarak da biliniyor o yörelerde. Tadının benzine benzediğini söylüyorlar.
Yemek

BALUT: Filipin mutfağına ait. Bildiğimiz ördek yumurtasından yapılıyor. Fakat yumurta içinde ördek fetüstü oluştuktan sonra. Yani yumurta içinde ördek yarı canlı şekilde kaynatılıyor. Ördeğin kemikleri de çıtır bir tat verdiğini söylüyorlar...
Yemek


SOLUCANLI LOLİPOP: Yulaf ezmesiyle birlikte de yapılıyor. Solucan yerine kullanabiliyorlar. Şekeri bittikten sonra solucanı ve çekirgeyi de yiyebiliyorsunuz.
Yemek