İnsanlarda Bazı İlginç Kalıtsal Özellikler

Nisan 2014 | Devrim Güren, Psikiyatr

Genetiğin çağımızda önemi daha çok kavranmış durumda. Çoğu durumu araştırdığımızda işin altında belli bir yüzdelikte mutlaka genetik öne çıkıyor. Bizim verdiğimiz özelliklerin genetik olması ise gerçekten şaşırtıcı...

Kulak Memeleri
1132
Kulak memelerinin kimilerinde ayrı kimilerinde bitişik olması hep ilgi çekicidir. Bitişik kulak memelerinde loblar tene yapışık, ayrık kulak memelerinde ise tenden müstakildir. İşte bunun nedeni genetikten kaynaklanıyor.

Saç Çizgisi
1132
Kimilerinin saç çizgileri dümdüz seyir ederken kimilerinin saç çizgileri V şekinde seyi eder başta. Evet, bu çizgi farklığının sebebi de genetik!

Saç Tipi
1132

Kıvırcık mı düz mü? Aslında güzellik biraz da genetikle ilgilidir. Saç güzelliği söz konusu ise durumun hemen hemen hepsi genetikle ilgili! Saçın kahverengi veya siyah olmasından kıvırcık veya düz olmasına kadar tipini belirleyen etken yine aynı: Genetik!

Elinizi Sıkıca Kavrayın!

İki elinizin tüm parmaklarını birbirlerine kenetleyin. Hangi elinizin baş parmağı diğer elinizin üstünde. Sağ mı sol mu? Bilim bunun sırrını çözemedi henüz. Ama bu da genetik! 1132

Ayak Parmakları
1132

Ayaklarınızı aynı hizada birleştirin ve şimdi ikisine bakın. Kiminizin parmakları kusursuz bir parmak dizilimine sahip. Kiminizin parmaklarında ise bir tuhaflık... Endişe etmeyin, bu bir hastalık değil. Genetik...

Baş Parmak
1132
Hiç kendi baş parmağınızın şekline bakarken başkalarınınkine bakıp kendi parmağınızla karşılaştırdığınız oldu mu? Olmadıysa yukarıdaki resme bakın, mutlaka böyle bir farklılık görmüşsünüzdür. İşte bu farklılığın nedeni de genetiktir.

Dil Yuvarlamak
1132
İlginçtir. Kimileri dilleriyle öyle hareketler yapar ki siz anlamazsınız bunu nasıl yapabildiğini ve ne kadar uğraşsanız da yapamazsınız. Dil yuvarlamaktan bahsediyorum. Aslında bunu yapamamanızın nedeni beceriksizliğiniz değil. Bundan sorumlu bir geninizin olmaması... .