İnsanların %90'ünün tavsiye ettiği Türk yemeği ne kadar güzel?

Mayıs 2022 | Ada Dunn, Waitress
Türkiye Avrupa ve Asya sınırında bulundu. Tarihi olarak, Türkiye Roma İmparatorluğu, Byzantin İmparatorluğu ve Ottoman İmparatorluğu merkezdi. 6.500 yıl uzun bir tarih ve on üç farklı medeniyetlerin mirası.

9373

Türk yemeği, Merkezi Asya, Balkan, Yunanistan, Persya ve komşu Arap ülkeleri milyonlarca yıldır yiyecek kültürlerinin birleşmesiyle birleştirildi ve çeşitliğin başı parçası oldu. Türk yemeği Orta Doğu köpeklerinin ve Avrupa Batı yemeğinin sofistikleştirilmesidir.

Cebinde ne kadar para taşıyorsunuz, ne kadar karnın kapasitesi kaldığına ve ne tür tadınız, Türkiye sokaklarında tadabilirsiniz: sesame yüzükleri, grillenmiş mısırça, rotiseri et, Türkiye siyah çay, Türk dondurma, parçalanmış tavuk pudingi, pirinç pudingi, grillenmiş balık sandviçleri, grillenmiş lamb sosis tavukları .... Her zaman senin için bir şey var.

Türk yemek etiketi
Türk yemeği, Orta Doğu ve Batı yemek kültürlerinin birleşmesidir. Batı yemeği, çorba, salata, an a kurs ve desert ile aynı sırada servis edilir. Her kurs arasında yemek yemeğin in önümüzdeki kurs önce sohbet etmesine ve yemeği kazmasına izin verir.

Türkler bıçaklarla, fırçaklarla ve kaşıklarla, tam olarak batıda yedikleri şekilde, önce çorba ve yogurt ile yiyorlar. Yemeğin sonunda kahve ya da siyah çay içki ve içki (genellikle bira ve şarap) var.
Restoranda ve Avrupa ülkelerine benzer, çorba içtiğinde, bıçaklar ve çatlakların sesi olmadığında, ağzında yemek varken konuşmak uygun değil, işaret parmağını yükseltmek için hizmet gerektiğini göstermek için sesi çıkarmaz ve gürültü gürültü yapmaz.

9373

Diğer çorba ve sebze suyu tabakasının dibinde ekmek ile temizlikle yiyecekler cennete teşekkür eder ve şef'in en büyük iltifatı olarak. Yerel restoranlardan bazıları hâlâ, yerde oturduğu eski nomadik tarzı ve diz üst masalarda yiyecekler, daha spontan olması mümkün olduğunda.

Meze, yemekten önce servis edilen soğuk yemekler için fikirli yemek yerine. Çoğu durumda garson masanıza gelip, seçmeniz için bütün apetizerleri büyük bir tabakta yerleştirecek. Herkes seçebilir ve sonra bu mezzler, herkesin paylaşması için masanın ortasına koyulacak.

Türk Yemek kültürü
Türk yemeğin in kaynağı muhtemelen iki kategoriye bölünebilir: ilk Anatoli yemeği, Asya küçük yarısında doğmuş ve komşu Yunanistan'a birçok benzer bir orta deniz tarzı vardır. İkincisi, Orta Asya'daki Müslüman kuralları sırasında getirildi ve Arap tarzına yakın. İki önemli farklı yiyecek kültürleri uzun süredir birleştirildi, sonunda özel Türk yiyecek kültürünü oluşturuyor.

Nomadan doğum olarak, Türk yemeği genellikle buğa ve kuş, ve grilling en yaygın tekniktir. Türk insanları pişirme sürecinde peynir, zeytin yağı, yogurt, tatlım, etc. eklemeyi sever. Büyüklüğü azaltmak ve kazanmak için yemek sık sık sık yogurt, siyah çay, arı suyu ve diğer içeceklerle servis edilir. Türk yogurt kalın ve kremi ve sık sık içki, tatlı ve hatta yemek yapmak için kullanılır. Özellikle ekmek ve kek yiyecek ve pirinç de tatlı bir dişle yiyecek.
Türk kahvaltıları her zaman zenginliği için bilinir ve en sık ekmek beyaz ekmek. Beyaz peynir, eski peynir, siyah ve/veya yeşil zeytin, butter, heavy cream, honey, jam, omelet veya zor kaynat yumurtalar Türk kahvaltının bütün önemli parçaları.adile sultan ev yemekleri restoranda Türk kahvaltıları yedim ve gerçekten dolduracak geniş bir çeşit var.

Çeşitli, kızarmış ve sıkılmış yumurtalar krispy peynir rolları, krispy biftek lazanya, krispy altın patates fritterleri, eşsiz kızarmış sosisler, sonsuz çeşitli peynir ve zeytinler, ince parçalanmış domateller ve kükümler tabakası, çiftek, aprikot ve çifte dökme gibi çeşitli çeşitli çeşitli çeşitli çeşitli çeşitli çeşitli çeşitli çeşitli çeşitli yumurtalar, ve temel siyah çay günü güçlü ile başla.

Yemek hakkında ne kadar seçimli olursanız, Türk yemeğinde gerçek aşkınızı bulabilirsiniz. Türk yemeği hakkında daha fazla bilmek istiyorsanız,yummyadvisor'u ziyaret edebilirsiniz. Sadece yemek tanımlamaları olmayan bir Türk yemek web sitesi, restoran tavsiyeleri de var.
9373