İnsanların Değişmesini Beklemek

Şubat 2013 | Mehmet Karaca, Halkla İlişkiler Öğrencisi
İnsanlar, değişmezler. 'Yedisinde neyse yetmişinde de odur' atasözü burada devreye girer. İnsanların belli başlı ve herkesin kendine özgü bir karakter yapısı olduğunu düşünürsek, değişmeyeceğini anlamamız çok da zor olmaz. Fakat bizler o kadar çok ümit beslemeyi severiz ki, birgün mutlaka insanların bizim istediğimiz yönde değişeceğini düşünürüz. İnsanların karakteristik yapısı, bir bilgisayar ın özellikleri gibidir. Nasıl bilgisayarın özellikleri kendi kendine bir değişim göstermiyorsa insanı da bu şekilde düşünüp değişmeyeceğini bilmemiz gerekir. Bu yüzden, değişimden beklediğimiz ümit sıfır olmalıdır. Çünkü, değişmesini beklediğimiz insanın değişmediğini ve değişmeyeceğini görmek bize mutsuzluk verecektir.

Hepimiz, her insanın olduğu gibi çeşitli evrelerden geçiyoruz. Şartlarımız değişiyor, koşullarımız değişiyor, bazen çok paramız, bazen az paramız oluyor, bazen iş hayatında en iyi yerde oluyorken, bazen de olabilecek en kötü yerde oluyoruz. Bu gibi şartların değişmesine rağmen, hiçbir şart bizi veya değişmesini beklediğimiz insanı değiştirmiyor. Şartlarda değişiklik olduğu gibi, düşüncelerde hiçbir değişiklik olmuyor. Çoğumuz şunu düşünmüşüzdür; 'Ben bu kadını seviyorum, biliyorum bu kadın bir gün her şeyin farkına varacak ve o da beni sevecek'. Oysa bu hayatımızda yaptığımız en büyük yanlıştır. Sizi ilk seferinde sevmemiş olan biri bundan sonra da sevmeyecektir. Hayatında ne kadar da hata yapsa, yanlış yapsa, yalnız da kalsa sizi sevmeyecek ve yaptığı hataları defalarca tekrarlamaya devam edecektir. İnsanlar hiçbir zaman değişmezler, karakteristik özelliklerinde herhangi bir değişim olmayacağı gibi, siz bir değişimin olduğunu sanıyor olsanız bile, sadece sanıyor olursunuz. Şimdi diyeceksiniz ki; ' Paranın değiştirdiği insanlar ne olacak? '. Paranın değiştirdiğini sandığınız kişi de değişmiş biri değildir. Sadece yaşam stilini ve tarzını farklılaştırmıştır. Düşünce ve karakter bakımından aynıdır. Duygusal özelliklerinde yine duygusaldır. Örneğin, onu ağlatan sahneler yine ağlatır, sevdiği şeyleri yine sever, gitmekten zevk aldığı yerlere yine gider, nefret ettiği şeylerden yine nefret eder. Oysa tavırlarında oluşan farklılık bize onun değiştiğini düşündürür. Bu para ile birlikte gelen, farklı yaşama zorunluluğudur.

Sonuç olarak, maalesef ki manavdan sebze seçer gibi insan seçemiyoruz. Başta bize mükemmel gelen bir insandan, sonunda nefret edebiliyoruz. İnsanların değişmeyeceği gibi siz de değişmezsiniz. Sevdiğiniz kadını sevmeye devam edersiniz, çapkınsanız çapkınsınızdır, kendinizi değiştiremezsiniz. Farklı sevişme huylarınız vardır değiştiremezsiniz. Kısaca insanda hiçbir şeyi değiştiremezsiniz. Siz siz olun, yanınızda olduğunda değişmesini isteyeceğiniz insanlarla beraber olmayın. Eğer öyle olursa, asla mutlu olmazsınız.