İnternet Explorer'da ana sayfa değişikliği

Temmuz 2012 | Hakan, Bütçe Uzmanı

Malumunuz bir çok arama motoru yada popüler yazılımlar kendi minik arama motoru programcıklarını zaman zaman farkında olmadan makinalarımıza yüklüyor. Ve bazen kafalar o kadar karışık oluyor ki Explorer'da gelen ana sayfa değişikliğini fark edemeden bir de bakıyoruz ki ana sayfamız saçma sapan birşey olmuş. Bir çoğunuzun bildiği üzere bu değişikliği Explorer'da "Araçlar" sekmesinde > "İnternet Seçenekleri" > "Genel" içerisindeki pencerede rahatlıkla yapabiliyoruz.

Ancak adamlar uyanık bu ayarları değiştirseniz dahi bu dertten kurtulamıyorsunuz. Biliyorsunuz Explorer'da yeni sekme açtığınız başvuru adresiniz boş olarak yada ayarladığınız gibi gelir. Şimdi buralara da sarkıyor bu uyanıklar, çözümü ise şöyle, adım adım yazıyorum:

"Başlat" > "Çalıştır" tıkılyoruz ve bir minik pencere açılıyor, oraya "regedit" yazıyoruz.

Şimdi dikkat, regedit ayarları önemli ayarlardır. Burada bilgisayarınızın çalışması için gerekli referans adresleri ve ayarları ile değerler mevcuttur.

Bu sebeple detaya girmeden direk regedit'e değiştireceğiniz sekmenin adresini yazacağım adım adım gidin.

HKEY_LOCAL_MACHINE\\SOFTWARE\\Microsoft\\Internet Explorer\\AboutURLs

Bu sekmenin içinde, yani ekranın sağ tarafında tabs isimli bir referans ayar kutusu göreceksiniz. Üzerine tıklayıp entera basın, bir pencere açılacak, yeni referans adresinizi başında "http" imi varken yazarak referans tab ayarınız yapın (inploid.com, google.com gibi).