İnternet Reklamcılığı Terimleri

Mart 2013 | Ozlem Yalcin, Gıda Mühendisi
Bir dönem e ticaret ile uğraşırken, reklam şirketin en önemli maliyetiydi. Öyle olmak zorundaydı çünkü satış yapmak için ziyaretçi almalısınız, insanlar sitenize girip vakit geçirmeli ve ürünleri beğenmeli, beğenirken eğlenmeli ki yine gelsin.. Günümüzde alışveriş sitelerinin alışveriş merkezlerinden pek bir farkı kalmadığı için. Rekabet o kadar fazla ki artık bir ürünün en ucuzunu bulmak için bile destek alabileceğiniz siteler var ve bu sitelerin bile reklam yaptığını görüyoruz. İş böyle ve reklam(internette reklam) çoğumuza yabancı bir konu iken e ticaret girişimcilerinin en çok öğrenmek için çaba harcadığı konu oluverdi.

Google adwords müthiş bir hizmet verse de bu hizmeti kullanırken terimleri bilmezseniz bütün paranızı reklama harcar ama hiç satış yapamazsınız. Ama sistemi çözerseniz, tv, radyo vs. reklamlarına göre çok daha düşük maliyetli ve kontrol edilebilir, ölçülebilirdir. Hedef kitle seçimi çok önemlidir, belirli bir kitleye ürün satmak istiyorsanız sadece o kişilere reklamınızı gösterebilme tercihiniz vardır ve bu maliyetlerin düşmesine ve satış oranlarının artmasına en çok katkıda bulunan özelliktir.

E-Ticaret

Yeni başlayanlara yardımcı olması amacıyla bazı terimleri açıklamaya çalışacağım;

Öncelikle genel olarak bilinmesi gereken terimler;

Zenginleştirilmiş Medya Uygulamaları (Rich media ads)
Zenginleştirilmiş Medya Uygulamaları terimi, yüksek kaliteli animasyon, duraksız ses ve video, oyunlar, formlar gibi banner ve benzeri reklam uygulamalarına denir. Flash kullanılarak yapılmaktadır.

Tıklanma (Click Through)
Tıklanma; Reklamınızın bir kullanıcı tarafından tıklanarak reklam sayfasına yönlendirilmesidir.

Görüntülenme (Impression)
Görüntülenme; Reklamınızın bir kullanıcı tarafından görüntülenmesidir.

Tıklanma Oranı (CTR-Click Through Rate)
Tıklanma oranı; reklamınızın tıklanması ile görüntülenmesi arasındaki orandır. (tıklanma/görüntülenme)

Dönüşüm Oranı (Conversion)
Dönüşüm; reklam ile siteye gelen kullanıcının üte olup olmadığı yada satın alma yapıp yapmadığına bakılarak söylenir. Örneğin 1000 ziyaretçide 5 satış gibi, dönüşüm oranı binde 5 dir.

Reklam Sunucusu (Adserver)
Banner alanı, görüntülenme ve tıklanması bilgilerini takip eden kullanıcı arayüzüne sahip sunucu.

Tüm Network Üzeri Yayın (RON - Run Of Network)
Site yada sayfa hedefi konulmadan gösterilen reklamlardır.

Tüm Site Üzeri Yayın (ROS - Run Of Site)
Belirli bir sitede sayfa hedeflemesi yapılmadan gösterilen reklamlardır.

Şimdi bunları biraz öğrenmiş olsak da bir reklam şirketi ile görüşürken reklamı nasıl maliyetlendireceğiniz çok önemli. Gösterim için mi ücret ödeyeceksiniz yoksa tıklama başına mı?

Görüntülenme Başına Maliyet (CPM - Cost Per Mile)
Görüntülenme başına ödeme yapılan sistemdir.

Tıklanma Başına Maliyet (CPC -Cost Per Click)
Tıklanma başına ödeme yapılan sistemdir.

Aksiyon Başına Maliyet (CPL -Cost per Lead / CPA-Cost per Action)
Kayıtlı kullanıcı alan sitelerde üye kazanılınca ödeme yapılan sistemdir.

Satın Alma Başına Maliyet (CPA -Cost Per Acqusition)
Satış yapan sitelerde satış yapılınca ödeme yapılan sistemdir.

Arama Motoru Pazarlama (SEM -Search Engine Marketing)
Google vb. arama motorları sonuç sayfaları üzerinde ,açık arttırma sisteminde anahtar kelimeler seçilerek, ücretli reklam verilen uygulamadır. Burada hangi kelimeye ne kadar ödeyeceğinize siz karar verirsiniz, ödediğiniz rakama göre google da göründüğünüz sıra değişir.
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO- Search Engine Optimization)
Bu sistem ise doğal sıralamadaki yerinizi belirleyen bir uygulamadır. Web sitenizde optimize edilen kelimelerle arama motorunun organik sonuçlarında üst sırada olmadır.

Reklam yönetiyorsanız mutlaka kullanmanız gereken araçlardan biri de google analytics dir. Çok detaylı rapor alabilmek bu yazılım ile mümkündür. Bilmemiz gereken terimler ise şöyle;

Tekil Ziyaretçi (Unique visitor)
Bir kullanıcı sitenizi birden fazla ziyaret etmiş olabilir bunu tıklanma sayısından anlamamız mümkün değildir. IP adresine bakarak gerçek ziyaretçi sayımızı bize analytics söyler.

Sayfa Görüntülenme (Page Views)
Toplam görüntülenme sayısıdır.

Ortalama Sayfa Görüntülenme (Pages Per Visit)
Bir ziyaretçinin sitenizde kaç sayfa gezdiğini ortalama olarak hesaplar.

Google dışında bir çok sosyal mecrada da reklam yapmak mümkün, Sosyal medyayı kullanmanın avantajı hedef kitleyi çok etkin bir şekilde yakalayabilmektir. Facebook reklamlarında istediğiniz yaş aralığı, cinsiyet, yaşadığı yer vs. bir çok seçenek ile müşterilerinizi kategorize edebilir, farklı kategorilere farklı reklamlar gösterebilirsiniz, bu da daha yüksek geri dönüş sağlayarak reklam başarısını artırır.