İnternetten Alışverişe Yeni Başlayanlar İçin...

Nisan 2013 | Gündüz Ayar, Bilgisayar Öğretmeni
Günümüzde internetin bilgi paylaşım ortamı olmasının yanında büyük bir pazar yeri olması da artık herkesçe kabullenilen bir gerçek. Arabalar, ev araçları, hisse senetleri, teknolojik aletler gibi dahasını sayabileceğimiz, kısacası temelinde takas edilebilme profiline uygun, satılmaya uygun aklımıza ne gelirse artık internetten bulabiliyoruz. Bunun için aradığımız ürünü internette bulamamak gibi bir sıkıntıya çok nadir rastlamaktayız. Hepimizin sorunu da bundan sonra başlıyor: Ürünü uygun fiyata ve güvenilir bir şekilde hangi satıcıdan bulabilirim?

Öncelikle alışveriş yapmadan evvel alacağınız ürünün niteliklerini iyice gözden geçirmelisiniz. İnternetten alınmaya uygun olan ürünler vardır olmayan ürünler vardır, ürün piyasadakinin aynısı mı(orijinal mi) yoksa imitasyonu mu, satın almadan itibaren size gelmesine kadarki süreç(ücretin ödenmesi, kargolama vs.)…
Elbette ki bunların birçok ayrıntısı var. Güvenli ve ucuz bir alışverişin kriterlerini masaya yatırsak önümüze sayfalarca bir kitap çıkacaktır. Bense burada küçük bir örnekle internette alışverişle henüz yeni tanışmış okuyucularıma basit bir ucuz-güvenilir alışverişin nasıl yapılabileceğini göstereceğim.

Alacağımız ürün herhangi bir dokunmatik cep telefonu olsun veya belirli bir markaya ait model de olabilir. Ben Nokia C6-01’i inceliyorum. En uygun fiyatı bulmak için kullandığım üç fiyat kıyaslama sitesini açıyorum: Cimri.com, akakce.com, ucuzu.com. Hepsinden teker teker aradığım telefonu buluyorum. Aynı marka, aynı model: Nokia C6-01…Her sitede arama filtresini en başta en ucuzları gösterecek şekilde ayarlıyorum. Böylece ucuzdan pahalıya artan tüm mağazaların fiyatları karşımda bir liste olarak duruyor. Kargo seçenekleri, kullanım durumu vb. gerekli tüm özellikleri vererek bütün bir liste karşımızda.
Fiyatlar yine de fazla geldi bana :) Yine her siteye giriyorum ve teker teker arama kriterlerini değiştiriyorum. Aramamı dokunmatik özelliği, kamera çözünürlüğü, 3G, işletim sistemi vb. birçok arama filtresinden geçirerek böylece yüzlerce mağazadan binlerce model telefonun en ucuz ve en pahalı fiyatlarına ulaşabiliyorum. Bu telefonları satan mağazaların internet sitelerine girerek daha detaylı bilgi alıyorum. Kısacası kıyas siteleri ürünü ucuza bulmak için en hızlı ve güzel yol benim için…

Alışverişimizde ikinci kriterimiz ise güvenilirlik. Özellikle kredi kartı kullanımından doğabilecek olumsuzlukları engellemek için dikkat edeceğimiz bir-iki husus bize güvenliğimizin büyük kısmını sağlayacak.

Evet, ürünümüzü seçtik. Satıcıyı da gözümüz tuttu. Sıra geldi ödemeye. Kredi kartıyla ödeme yapanlar için burası çok önemli. Ödeme sayfası açıldı ve bizden kart bilgileri isteniyor. Burada dikkat edeceğimiz çok çok önemli şey ödeme sayfası adresinin yanında bir asma kilit işaret bulunması. Resimde örnek olarak sunuyorum:

İnternet Güvenliği
Kırmızı daire içine alınmış asma kilide dikkat... Alışverişlerinizin ödeme sayfalarında bu ibarenin olmasına çok dikkat edin.

Bu kilit sizin bilgisayarınız ile site arasında şifreli bir tünel bağlantı olduğunu, 3. kişilerin müdahalesine kapalı olduğunu bildirir. Siz kart bilgilerini girip onayladıktan sonra kart bilgileriniz şifreli bir şekilde siteye iletilir ve böylece güvenli alışveriş sağlanmış olur. Bu asma kilit sadece ödeme ekranlarında değil form verisi girmeyi gerektirecek sitelerde de kullanılabilir. Kısacası bu ibare nerede kullanılırsa kullanılsın, sitenin bir güvenlik sertifikası olduğunu gösterir.

Evet, yeni sanal alışverişçiler için umarım faydalı, küçük bir yazı olmuştur. En azından kıyas sitelerinin ismini burada zikretmem bile güzel. Çünkü toplumumuzda kıyas siteleri çok az bir kesim tarafından bilinmekte ve fırsattan daha dar bir kesim yararlanmakta…
Diğer yazımızda buluşmak dileğiyle…