İp Atlayarak Zayıflayın!!

Mart 2013 | Tutku Yılmaz, Diyetisyen
Spor
İp atlamaya başlamadan önce, vücudunuzun hormonal dengesi çok önemli, yemek yeme sisteminizin dengeli olması çok önemlidir. Bazı rahatsızlıklarınızın da olmaması gerekiyor. Tiroid, İnsülün problemi gibi..

Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa, ip atlayarak kilo vermek için ek direnç egzersizi yapmalı ve beslenmenize dikkat etmelisiniz.

İp atlarken neredeyse bütün işlevsel kaslarınızı çalıştırmış oluyorsunuz. Daha çok bacak ve karın kasları ... Daha sonra kollar, omuz başları ve sırtınızdaki kaslar... Vücudunuzun daha iyi şekle girmesini istiyorsanız eğer ip atlamanın yanında vücut direnç egzersizleri yapmanız önerilir.
Spor

İp atlayarak dakikada 10 ile 20 kalori arasında bir kalori yakmış oluyorsunuz. Bu oran yaş, boy, kilo özelliklerine göre değişmesi normaldir. Bir saatte ip atlayarak 1000 kalori yakımlarına kadar çıkabilirsiniz.

Beton zeminlerde ip atlamak kasların zorlanmasına ve sakatlanmalara neden olabiliyor. Bu nedenle zemininizi daha soft yerler seçiniz. İpinizi seçerken de belli bir ağırlığının ve esnekliğinin olduğuna dikkat ediniz.

Genetik yapı uygunsa eğer ip atlamak boy uzamasına yardımcı olacaktır. Özellikle gelişme çağında.

Spor