İş Kurmak İsteyenlere Tavsiyeler

Ekim 2014 | Günlük Ekonomi, Blog Yazarı
Herkesin kendi işinin patronu olmak, ticaret yapmak gibi hayalleri vardır. Bazıları bu yolda başarılı olur, bazıları ise elindeki parayı da kaybedip zor durumda kalır.
Girişimcilik aslında kolay değildir. Girişimcilik ateşi harıl harıl yanmalıdır. Saman alevi gibi sönecekse ve yorulacaksanız bu yola hiç çıkmamanız en iyisidir.

Girişim yapmak ve iş kurmak isteyenler için 4 öneri derledik.

Buyrun


399

Fikrinizi kolayca anlatabiliyor musunuz?

Bir fikrin ve işin tutması için onu herkesin anlayabilmesi gerekir. Komşularınız, eşiniz ve aileniz, iş arkadaşlarınız ile fikir alışverişleri yapın. Danışmaktan korkmayın.

Bazen fikirlerin tutması için ihtiyaç olan tek şey basitliktir. Fikrinizi kimse anlamıyorsa ve tutup tutmayacağı konusunda kafalar karışıksa muhtemelen başarısız olacaksınız demektir.

Plan yapın

Fikrinizi gerçekleştirmeden önce en ince ayrıntısına kadar plan yapın. Mesela bir kuru yemiş mağazası açacaksınız diyelim. Her şeyi kağıda dökün.

"Ürünleri nereden alacaksınız. Kar marjınız ne olacak. Ne kadar kira ödeyeceksiniz. Mağaza açacağınız yerdeki sosyo kültürel yapı nasıl" bu ve buna benzer aklınıza gelen her şeyi yazın.

İnsanları heyecanlandırıyor mu

Bir işe kalkışmadan önce aklına güvendiğiniz kişilere anlatın ve tepkilerini gözlemleyin. Eğer fikriniz gerçekten parlak bir fikirse insanları heyecanlandırması gerekir. İnsanlar sizi şaşkınlıkla ve hayran hayran dinliyorlarsa bu fikrinizin başarılı olma ihtimali çok yüksektir.


Zamanı doğru seçin

Girişimcilerin yaptığı en büyük hatalardan birisi de zamanlama hatasıdır. Yaz ortasında kaban satan bir yer açarsanız veya kış ortasında dondurma satmaya kalkarsanız başarılı olamazsınız. Zamanlama biraz da toplumun ihtiyaçlarıyla alakalıdır. Bir ihtiyaç olduğunu görüp doğru zamanda piyasaya çıkarsanız başarılı olursunuz.

Kaynak:
gunlukekonomi.com/2014/10/is-kurmak-iste. . .