Isaac Newton

Temmuz 2014 | Hilal Korkmaz, Meteoroloji Mühendisi Öğrencisi
996

25 Aralık 1962 , Woolsthorpe\ İngiltere

Çiftçi bir ailenin çocuğu olan Newton Noel zamanında dünyaya gelir. Babası Newton doğmadan 3 ay önce hayata veda eder.

Newton ilk doğduğunda çevresindekilerin hiçbiri yaşayacağına inanmıyordu çünkü çok zayıf ve çelimsiz bir şekilde doğar.

996

Babası öldükten sonra annesi ikinci evliliğini yapar. Bunun üzerine Newton' un bakımını anneannesine kalır. Bu yeni evlilikten 3 tane üvey kardeşi olur.

Çocukluğunda Newton yaşıtları gibi canlı, hareketli bir çocuk değildi. Çoğu zaman arkadaşlarının aktivitelerine katılmazdı. Oyuncaklarını kendi tasarlamıştır.
Su çarkları, güneş saatleri, ...

996

Newton' un bu zekasını ilk fark eden kişi dayısı William dır.
Bu sırada annesi ikinci kocasını da kaybeder. Annesinin şehre dönmesi üzerine Newton annesiyle birlikte yaşamaya başlar.

Dayısı Newton' un üniversiteye gitmesini istiyordu bunun için annesini ikna eder. Bunun üzerine 1661 yılında Cambridge'deki Trinity College' ine girer.

996

İlgilendiği alanlar: fizik, matematik, astroloji, filozofi, ilahiyat

Bulduğu konuları yayınlamak için ( Hareket Kanunu, Yerçekimi Genel Kanunu) tam olarak 20 yıl bekler. Bunun tek sebebi Newton'un tenkit edilmeye tahammülü olmayan yapısından dolayıdır. Ufak bir itiraz da dahi hep huzursuzluk yaşardı.

En önemli buluşları difarensiyel ve integral hesaplarıdır.

996

Newton diğer bilim adamlarına karşın hayatı daha değişik yaşamıştır. Birçok bilim adamının hayatı zorluk ve sıkıntı ile geçmesine rağmen Newton' un rahat ve mutlu bir yaşam sürdüğü söylenir. Ve yaptıklarıyla buluşlarıyla takdir görmüştür.

20 Mart 1727 yılında( 85 yaşında) hayata veda eder.