İskoç Somon Yetiştiricileri Birliği, temizleyici balıklara yönelik yeni gelişmeleri ele aldı.

Aralık 2015 | Denizden Babam Çıksa, Su Ürünleri Mühendisi
7740

Temizleyici balıklara yönelik yeni gelişmeler, İskoç Somon Üreticileri Birliği'nin öncülüğünde Inverness özel atölyesinde ele alındı. Deniz bitleri (Sea lice - Caligidae sp.) salgınları ve bunların somon çiftliklerine verdikleri zarar düşünüldüğünde, temizleyici balıkların İskoçya'daki somon çiftlikleri için önemi bir kez daha ortaya kondu.
Somon çiftliklerinin karşılaştığı belki de en büyük problemlerden birisi olan deniz bitlerinin çiftliklerin etrafından ekolojik olarak temizlenebilmesi, su ürünleri sektörüne yatırım yapanlar için büyük miktarlardaki sağaltım maliyetinden kurtularak tasarruf etmelerini sağlamanın yanında, doğaya verilen antibiyotik ve diğer maddelerin azaltılarak dengenin korunmasına yardımcı olduğu son derece açık.

Inverness konferansı, deniz balığı yetiştiriciliği yapılan çiftliklerde, temizleyici balık kullanmanın yarattığı avantajlara dair farkındalık yaratmak, konu hakkında tartışmalar oluşturmak ve sektöre özgü konular hakkında bir dizi sunumu ve iş birliği raporunun sonucunu da kapsadı.

Birleşik Krallık'tan akademisyenler ve sektörden isimlerin de aralarında olduğu 100.000'e yakın katılımcı ile birlikte gerçekleşen konferansta ayrıca somon yetiştiriciliğine dair hizmet veren kişi ve kuruluşları da bir araya getirdi.

İskoç Deniz Çiftlikleri'nden John Rea tarafından açılan atölye, temizleyici balıkların üretim, kuluçkahane, ıslah ve kullanımı ile ilgili pratik bilgileri, tarifleri ve tavsiyeleri sunması bakımından son derece önemli ve ilgi çekiciydi. Atölyenin sonraki aşamalarında aktif olarak somon üretimi yapan çiftçiler, kendi çiftliklerinde temizleyici balık kullanımlarına dair deneyimlerini paylaştı.

Dünya genelindeki üretim metodları, artık daha doğal ve doğala yakın şekilde tasarlanmaya ve uygulanmaya çalışılıyor. Doğanın dengesini bozabilecek hemen hemen tüm etmenler, artık doğanın kendi içindeki oyuncularla giderilmeye çalışılıyor. Bunun bir benzeri, Amerika kıyılarındaki fazla azotun kabuklu su ürünleri ile elimine edilmesiydi. Bu gibi mücadelelerin biyolojik faktörlerle yapılması, insan eliyle tahrip edilen doğanın kendini toparlaması için belki de en iyi fırsat.

Peki temizleyici balık nedir?

Ekolojik beslenme alışkanlıkları içinde, iki farklı canlı türünün karşılıklı yarar sağlaması modeline dayanan mekanizmaya mutualizm denir. Temizleyici balık, bir başka balık türünün ve bazen de memelinin (balina, yunus yada orka gibi) vücudu üzerindeki ölü derileri yada parazitleri tüketerek beslenir. Yada, İskoçya'daki somon yetiştiriciliğindeki gibi, somonların bulunduğu su ortamında bulunan ve deniz biti adı verilen canlıları tüketerek bitlerin somonları etkilemesini önler.

Temizleyici balıklar, farklı su özelliklerine göre farklı türlerden seçilebilir. Örneğin cichlid türü bazı balıklar, kedi balıkları ve pipete benzeyen borazan balıkları belirli türler için temizleyici balık olarak kullanılabilir. Akvaryum yetiştiricliğinde sıklıkla kullanılan vatozlar ve çöpçü balıkları, temizleyici balıklara verilebilecek en önemli örnekler arasında.

Benzer yazılar için denizdenbabamciksa.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
Bu yazı,Kaan Uğrasız (@travego) tarafından yazılmıştır.