Istakoz nasıl pişirilir ve yenir?

Ocak 2014 | Ebru Özkan, Moleküler Biyolog
Istakozu nasıl pişiririz?

Istakozların pişirilmeleri büyüklük ve küçüklüklerine göre değişir. Suda haşlama, buğulama yada ızgara yöntemi ile pişirilebilir. Genel olarak tabloya bakacak olursak;

Istakoz

Diğer pişirme yöntemi; Istakozun boyu yani başıyla kuyruğu arasındaki mesafe ölçülür. Her santim için 45 saniye pişme süresi hesaplanır. Örnek verelim; 20 santimlik bir ıstakoz için: 20*45/60 = 15 dakikadır.

Süreyi bulduktan sonra; Suyu bir tencerede kaynatın. Istakozları pişirirken deniz suyu yada tuzlu su ile pişirmeniz de fayda vardır. Suyun içerisine atılacak olan tuz miktarını ise her dört bardak su bardağına karşın 1. 5 çorba kaşığı tuz oranı ile belirleyebilirsiniz. Damak tadına göre istediğiniz sebzeyi suyuna atabilirsiniz.

Istakozların canlı pişirilmesinin nedeni; Istakoz öldüğünde barınan bakteri hızla çoğalıp pişirilme ile yok edilemeyecek toksinler salabilir. Bu yüzden de ıstakozu canlı pişirerek gıda zehirlenmesi şansı azaltılıyor. Istakoz pişince kırmızı renk olur.


Istakoz nasıl yenir?
  1. Kıskaçlar çevrilerek vücuttan ayrılır.
  2. Kıskaçlar özel ıstakoz kıracağı ya da fındık kıracağı ile şekilde gösterildiği gibi kırılır ve içerisindeki et çıkartılır.
  3. Istakozun vücudu kuyruk kısmından döndürülerek kopartılır.
  4. Kuyruk boğumundan kuyruğun alt kısmı kopartılır.
  5. Kuyruğun içerisindeki et çatal ile itilerek çıkartılır.
  6. Sırt gövdeden ayrılır.
  7. Bacaklar vücuttan ayrıldıktan sonra ıstakoz, şekildeki gibi ikiye bölünür; böylelikle ciğerine ulaşılabilir.
  8. Istakozun bacaklarının içindeki et emme yolu ile yenir.
Görsel olarak daha iyi öğrenebilirsiniz;