İyi Bir Network İçin Doğru Bağlantılara Sahip Olmalısın

Temmuz 2021 | Gökbel Duman, İşçi
Herhangi bir iş insanını rekabet ettiği kişilerin geri kalanından ayıran üç şey vardır;taşıdığı enerji, yaptığı iş hakkında ne kadar bilgisi olduğu ve sadece kendininkini değil, başkalarının ilişki sermayesini nasıl kullandığı.
Birçok genç profesyonel deneyim veya durum bilgisi eksikliğine sahiptir. Ayrıca çok büyük bir ilişki sermayesi ağına sahip değillerdir. Bu sermayeye sahip olmak, zamanın değişkenliğinden başka bir şey değildir. Ancak, ağ oluşturma çabasıyla herkes başarısını hızlandırabilir.
İşte taşıdığınız enerjinin devreye girdiği yer burasıdır. İlişki sermayesi, iş başarısının çok değerli bir parçasıdır. Ve bu varlığı inşa etmenin en iyi yollarından biri enerjinizi, niyetinizi ve dikkatinizi network’e bağlamaktır. Enerji “ağ” yapar, taşıdığınız enerji bağlantılarınızın çalışmasını sağlar.
Bir olayı, yeri ya da ağ oluşturabileceğiniz bir durumu tanımladığınızda ilk adım, kendinizi doğru zihin çerçevesine koymaktır. İlk önce, kendinizi eşit olarak düşünün. Kendinizi ayrı, aşağı ve hatta üstün olarak düşünmemelisiniz. Egonuzu kurban etmeyin. Kendinizi bir oyun alanı üzerinde düşünün.
Bir network kurma veya bağlantı durumuna geçmeden önce doğru enerjiniz yoksa, o zaman enerjinizi değiştirmelisiniz. Kendi ailemin bir odasında, kendimi kaç kez ayrı, aşağı veya üstün hissettiğimi söyleyemem. Bu yüzden önce enerjimizi aynı hizada tutmalı ve sabit olarak bağlanmalıyız. Özellikle daha gençseniz ve kaldıracağınız çok fazla ilişkiniz yoksa ait olduğunuzu hissetmek zorundasınız.Network yaparken doğru enerjiyi taşımazsanız, çok başarılı olmazsınız.
Bir odaya girdiğinizde, insanların değer sağladığını ve yararlı olabileceğini hissetmelerini ve bilmelerini istersiniz. Ayrıca aşırı bir şekilde mütevazi olursunuz ve yardım isteyebilirsiniz. Benimle konuşan ya da benimle tanışan herkes istediğimden çok daha fazla değer verdiğimi biliyorlar.
Etkileşimleriniz veya bağlantılarınız için basitleştirilmiş bir yaklaşımınız varsa, ağ bağlantısı daha kolay olacaktır. Doğru enerjiye sahip olduğunuzda, göz temasını koruduğunuzdan, gülümsediğinizden ve her zaman sormanız gereken en az bir soru olduğundan emin olun.
Sorunuzu formüle ederken, insanların mantıksal nedenlerden dolayı duygularını “aldıklarını” unutmayın. Bu nedenle, duygusal olarak bağlantı kurmak iyi bir fikirdir.Duygu hareket halindeki enerjidir. Başlangıçtan itibaren duygusal bir bağlantı kurmanın çok sayıda yolu vardır. Bir spor takımına, büyüdüğünüz yere veya hizmet ettiğiniz topluma olan tutkunuzu paylaşabilirsiniz. Eğer ikinizin de çocuğunuz varsa, okul aktiviteleri hakkında konuşabilirsiniz. Veya sizin için önemli olan ve diğer kişi ile ortak olan herhangi bir şey.
Ağ oluşturmanın önemli bir parçası, tanıştığınız kişileri takip etmek için basit bir sisteme sahip olmanızı sağlamaktır. Bu sayede onlarla kolayca iletişim kurabilir ve duygusal bağlantınızı derinleştirebilirsiniz.
Bulundukları yerdeki iletişim numaralarını, cep telefonlarını kendilerini arayarak teyit edin. Onlarla buluştuğunuz gün, Linkedl'e bağlanmak için bir davetiye gönderin. Evde veya ofisinizde, kartvizitleri alfabetik olarak dosyalamayın. Aksine, onları önem sırasına - en güçlü etkiye - ya da en azından en düşük yatırım getirisini elde etme sırasına koyun. Onları masanızda görüşlerini takip etmeleri için bir hatırlatma olarak görmeyin.
Sisteminizi bir araya getirirken hatırlayın:Evren basit sever.
Yeni ilişkiler kurmanın en iyi yollarından biri, doğrudan sezgisel davranmanızdır. Etki alanını kullanın. Başka bir deyişle, tanışmak istediğimiz kişilerin başkasıyla olan bağlantısını gözlemleyin. Bu telefon açıp arayamayacağınız önemli bir kişiyle tanışmak için organik ve otantik bir yoldur.
Birçok insanın fark edemediği şey, hedef beklentinizden bir dereceden fazla ayrılma olan bir bireye sahip olmanın, aslında hedefinizi belirlemekten daha etkili olabileceğidir. Bunun nedeni, şimdi vizyonunuzla uyumlu, tarafsız ve güvenilir bir tavsiye kaynağına sahip olmanızdır.
Egonun aşağı veya üstün olma ihtiyacı olmadan etkili bir şekilde bağlantı kurabildiğiniz zaman, durumsal bilginizden daha fazla yararlanabilirsiniz. En önemlisi, duygusal olarak bağlanmaya dikkat edin, sonra bu insanlara duygusal olarak bağlanmaya devam etmek için bir süreç veya sistem geliştirin. Örneğin, çocuklarınızın her ikisinin de okul aktivitelerine bağlıysanız, ilerlemeleri hakkında bilgi almak için arada bir check-in yapabilirsiniz.
Başkalarına etkili bir şekilde değer sağladığınızda, ikinize de neyin ilham verdiğini kolayca bulabilirsiniz. Network'ünüze doğru enerjiyi getirir ve iyiliğe bağlanırsanız, katlanarak daha fazla başarı ve mutluluk yaşarsınız. Bunu test edip, onaylayan bir çok kişi olduğunu da unutmayalım.