İYİ KAHVALTI NEDİR?

Kasım 2013 | Süleyman Gönülkırmaz, Ziraat Mühendisi
Kahvaltı, günün en önemli yemeğidir. İyi tercihli bir kahvaltı, dengeli beslenmenin tamamını karşılar. Pek çok kişi geç uyanmakta, işine yetişmek için evden acele çıkmakta ve kahvaltıya zaman ayıramamaktadır.

Kahvaltı daha çok hızlı atıştırmalık olan simit/poğaça ya dönüştürülmüştür. Rejim yapanların bazıları da, kahvaltıyı etmeyerek az kalori aldıklarını düşünmektedir.
Oysa kahvaltı, günü karşılayacak bir metabolizmaya vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve enerji kazandırma yemeğidir. Kahvaltı aynı zamanda vücudu yaşama ve başarıya hazırlama menüsüdür. Kahvaltı atlanıldığında vücut, kendini korumak için ilk fırsatta yağ depolamaya başlar. Kahvaltının yapılmaması, yorgunluk, konsantrasyon eksikliği, stres gibi oluşumları hızlandırdığı bugün bilinmektedir.

İyi kahvaltı nedir? Dünya mutfağına baktığımızda, her ülkenin kendine has farklı kahvaltı sofrası bulunmaktadır. Bazı ülkelerin kahvaltıları, ağır yağ, protein ve karbonhidratlı yiyeceklerden oluşmaktadır. Aynı özellikteki yiyeceklerin tek taraflı fazla alınması, dengeli beslenmenin kaçırılması, sindirim yükünün fazla olması anlamına gelmektedir.

İyi bir kahvaltı; peynir, zeytin, bal, ceviz, mevsim meyvesi, nane, maydanoz, fesleğen, haşlanmış patates, yumurta, domates, salatalık, biber, tam buğday veya çavdar ekmeği, kuru meyve, çörekotu, sıkılmış meyve suyu, taze süt, şekersiz siyah çay, bitki çayı, lor, çökelek, tereyağı, mantar, közde kırmızıbiber, otlu-patatesli gözleme gibi yiyeceklerden seçilerek oluşturulması çok önemlidir. Mevsimsel meyve taze incir, kavun, karpuz olabildiği gibi, meyve suyu olarak turunçgiller, nar, üzüm, kiraz ve havuç suyu iyi tercihlerdir. Kuru meyve erik, kayısı, armut, hurma, üzüm, incir kahvaltı için de uygun kuru meyvelerdir. Bu harika kahvaltıyı ülkemizde oluşturmak çok kolaydır. Bu yiyeceklerden seçilmiş bir kahvaltı lif, B, D ve C vitaminleri, protein, mineral, karbonhidrat, demir, fosfor, şeker yönüyle dengelenmiş iyi bir kahvaltıdır.

Bugün iyi bir “Akdeniz Kahvaltısı” ile sağlığınıza günaydın diyebilirsiniz.