Jailbreak'lemek veya Jailbreak'lememek!

Mayıs 2013 | Hakan Özerdem, Makina Mühendisi
Apple markası teknolojik ürünlerini birer moda akımına döndürmesi ile çoğunluğun talep ettiği bir trend yakaladı. iPhone ve iPad gibi iki lider ürünü de, hem benim ihtiyaçlarımı tam karşılaması, hem de Android'e göre daha fazla uygulama desteği ile yanımdan ayırmadığım iki unsur halindeler. Tabii bu durumda da, bir çok arkadaşımın "abi kırılıyomuş bu", "uygulamayı ücretsiz indiriyomuşun" gibi yaklaşımlarına açıklama getirmekten uzak kalmayı tercih ettiğimi de belirteyim.
Öncelikle şunu söyleyeyim, teknolojik ürünleri devamlı yenilemekle uğraşan, sistemin bağımlısı kredi kartı borçlusu tiplerden değilim. Kullandığım telefon iPhone 3 GS, sadece tabletim "The New iPad" olarak adlandırılan cihaz. Bu iki cihazın da standart yazılım desteği beni kesmediği için ise "Jailbreak" denen işlemi tercih ettiğimi belirtmem lazım.Öncelikle "Jailbreak" (piyasada ceylbırek diye duyuyorsunuz genellikle) nedir onu biraz izah edeyim.
Apple prensip olarak, ve cihazın optimum performansla çalışmasını gerekçe göstererek iOS kullanıcılarının cihazlardaki değişiklik seçeneklerini sadece kendi sundukları ile sınırlıyor. Misal olarak arka plan resmini değiştirebilirken, ikonları değiştiremiyorsunuz. Buna benzer "tweak" denilecek ayarları yapabilmek için ise ortaya "Jailbreak" denen kırma işlemi çıkmış durumda. Jailbreak ile cihazınızda daha önce olmayan bir çok özelliği kullanır hale gelebiliyorsunuz.
Kendi cihazımdan örnek vermem gerekirse Winterboard desteği ile cihazımın görünümünü değiştirirken, Unrestrictor ile 3G ile bağlantı izni olmayan uygulamaları WiFi desteksiz kullanabiliyor, MultiTunes ile farklı iTunes kurulumlarından düzenlemelere girip, iCaughtU ile de cihazıma izinsiz girmeye çalışanların fotoğraflarını mail adresime göndertebiliyorum.
Çeşitli konularda geliştirme imkanları sunan Jailbreak ile bir şey daha yapabiliyorsunuz ki ücretli uygulamaların korsan versiyonlarını bulabileceğiniz uygulamaları da cihazınıza kurabiliyorsunuz. İşte bu noktada iş tamamen kullanıcının vicdanına kalmış durumda. Zira Jailbreak her ne kadar ülkemizde bu işlem için tercih edilse de, aslında bu durumu tasvip eden bir yaklaşımda değil.
Apple 2010 senesinde Jailbreak konusunda açtığı davayı kaybettiğinden beri bu işlem yasadışı olmaktan çıktı. Her ne kadar bu durum 2014 senesinin sonlarına kadar sürecek olsa da, ileri dönemlerde de değişecek gibi görünmüyor. Ama şu durumları izah etmekte fayda var.
  • Jailbreak işlemini cihazınızda yapmış olmanız sizin için yasadışı değildir, ancak Jailbreak işlemini cihazınıza uygulayan yetkili veya yetkisiz şahıs ve firmalar yasadışı işlem yapmış görülmektedir. (bkz. kaynak)
  • Jailbreak işlemi yapılmış cihazlar garanti kapsamı dışında tutulur. Aslına bakarsanız bunu aşmanın da yolu cihazınızda bir sorun gördüğünüzde direk olarak cihazı sıfırlayıp iOS'u yeniden kurmanızdır. Bu durumda cihazda daha önce Jailbreak işlemi yapılıp yapılmadığı anlaşılamamaktadır.
  • Jailbreak işlemi ile beraber korsan uygulama indirmek yasadışıdır. Apple AppStore üzerinde satışı yapılan uygulamalardan %30 komisyon almakta, geri kalan %70'lik kısım uygulama üreticisine kalmaktadır. Apple bu hakkının korunması konusunda da oldukça titiz davranmaktadır.
Sonuç olarak Jailbreak işlemini uygulamak tamamen sizin tercihiniz, ancak telefon edip, mesaj göndermekten ibaret bir mobil kullanıcı vizyonunuz varsa gereksiz maceraya atılmanıza gerek yok. Cebinizdeki iPhone ve elinizdeki iPad standart haliyle de haydi haydi işinizi görecektir.


Daha fazla bilgi: Jailbreak’lemek? Ya da Jailbreak’lememek… | SEO ve Sosyal Medya Günlüğü - Hakan Özerdem ozerdem.info/jailbreaklemek-ya-da-jailbreaklememek/#ixzz2tt3...
Under Creative Commons License: Attribution