J.J. Rousseau - Yalnız Adamın Hayalleri

Şubat 2012 | Aykut Kardaş, CAD Designer
Size önceleri okuduğum bir kitaptan kısa bir kaç bölüm paylaşacağım, eminim bir çoğunuz bu bölümü kendi ile bağdaştıracak, hatta kendinin bir uzvu gibi çok samimi bulacaktır.
                                                                                            

"İnsanlar kardeşim olduğu sürece dünyevi mutluluklar tasarladım; bu tasarılar bir "bütün"e bağlı olduklarına göre, herkes mutlu oldukça mutlu olabilirdim; Ancak kardeşlerimin, kendi mutluluklarını benim sefaletimde aradıklarını gördüğümden beri bana özel bir mutluluk fikri kalbime işlenmiştir.

İşte o zaman onlardan nefret etmemek için, onlardan kaçmak gerekti ve hepimizin ortak annesine sığınarak, kollarının arasında çocuklarının darbelerinden korunmaya çalıştım; yapayalnız bir insan veya onların deyişiyle insanlardan kaçan, insan düşmanı biri oldum, çünkü en korkunç yalnızlık, bana, ihanet ve kinle beslenen kötü bir toplumsal yaşamdan daha tercih edilir göründü."

J.J. Rousseau
                                                                                            

"Mutluluk, bu dünyada insan için yaratılmışa benzemeyen sürekli bir durumdur. Yeryüzündeki her şey, hiçbir cismin sabit bir şekil almasına izin vermeyen sürekli bir bakış içerisindedir. Etrafımızdaki her şey değişir. Biz de değişiriz ve hiç kimse bugün sevdiğini yarın da seveceğinden emin olamaz. Böylece bu hayat için kurduğumuz tüm mutluluk tasarıları birer hayal olarak kalır."


J.J. Rousseau