Kağıttan Uzaktan Kumandalı İnsansız Hava Aracı - PowerUp

Haziran 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
1080

Chuck Pell'in kendi insansız hava aracını yapması bir dakikadan az bir süre sürdü.
Pell kağıdı 11 kez katladı, kağıda pille çalışan plastik pervane ve dümen taktı ve iPhone'undaki uygulamayı açtı.
Daha sonra kağıt uçağı havaya atan Pell, telefonundan uçağı havada kontrol etmeye başladı. Uçak hızla uçarak kısa sürede gözden kayboldu.
Birçok uçağının burnu yere çakılan Pell bunun iyi bir teknoloji olduğunu söylüyor. Pell sadece "daha iyi bir pilot eğitimi" gerektiğini belirtiyor.
İnsansız hava araçları savaşlarda ve filmlerde kullanıldı ve teknolojinin üst düzey yöneticilerinin internet hizmetlerini havadan ulaştırma planlarında bile yer alıyor.
Şimdi hızla büyüyen insansız hava araçlarının dünyasına yeni ama sıra dışı biri daha eklendi: kağıt uçaklar.
İsrail Hava Kuvvetleri'nde pilotluk yapmış olan Shai Goitein'in ürettiği PowerUp 3.0 küçük bir pille çalışan hafif yönlendirme ve itiş sistemi. Sistem kağıt uçaklara takılabiliyor ve Bluetooth yardımıyla iPhone'lara bağlanıp kağıt uçakları uzaktan kontrol edilebilen insansız hava araçlarına çeviriyor.
PowerUp gibi cebe sığabilecek boyuttaki insansız hava araçları, Jeff Bezos'un bir gün Amazon.com siparişlerini ulaştırabileceğini söylediği araçlar veya Google ve Facebook 'un yeni aldığı şirketler tarafından üretilen solar enerjiyle çalışan modeller kadar kapsamlı değil.
Ancak meraklılar bu küçük insansız hava araçlarını uçmanın ucuz ama geliştirilmiş bir yolu olduklarından dolayı tercih ediyorlar.
Bir yıldan daha az bir sürede Colorado'lu model roket üreticisi Estes-Cox Corp 4.5 santimetre karelik uzaktan kontrol edilebilen insansız hava araçlarından tanesi 40 dolardan 500,000 adedin üstünde sattı. En büyük insansız hava aracı üreticilerinden Fransız Parrot SA şirketi araçların yere inmesini, sürülmesini ve hatta duvara tırmanmasını bile sağlayan tekerleklere sahip küçük insansız hava araçları üretmeye başlıyor.
Harvard Üniversitesi araştırmacıları böcek gibi kanatları RoboBee adlı daha da küçük bir insansız hava aracı geliştirdi. Aracın tamamı 1 sentin yaklaşık üçte biri ağırlığında.
Goitein kendisinin ve başka bir roket bilimci arakadaşının PowerUp fikrini 2006'da bulduklarını belirtti. Pilotsuz versiyonunu geliştirdikten sonra Goitein bağış bulma sitesi Kickstarter'a Kasım ayında girerek uzaktan kontrol edilebilir versiyonu için 50,000 dolar istemiş. Bu parayı 8 saatte toplamış. 2 ay sonra toplam 1.23 milyon dolar toplamayı başarmış. İlk 50 model Şubat ayında Pell gibi kişilere test için yollanmış. Şu anki fiyatı 50 dolar.
Goitein artan kaynaklarla kağıt uçaktan yollanan Bluetooth sinyaliyle düşman kağıt uçağın motorunu durduran bir "it dalaşı" modu da geliştiriyor. Goitein PowerUp'ın yeni modeline manyetometre, ivmeölçer ve jirometre ekleneceğini belirtti. Goitein ürününün eninde sonunda bu "kesin olarak gerçek bir insansız hava aracına" dönüşeceğini söyledi.
Kullanıcılar kendi eklemelerini yapıyor. Berlinli sanatçı Andre Bowen PowerUp ile uçurmak için 3-D yazıcıdan uçak modelleri çıkaracağını söylüyor. Teksas'ın Flower Mound şehrindeki bir lisede öğrenci olan Zachary Read, PowerUp ile çalışan uçan daire, hayalet uçak ve F-16 savaş uçağı modelleri üzerinde çalışıyor.
Wright kardeşlerin Kitty Hawk, NC'de ilk uçuşlarını gerçekleştirdiği yerin 180 mil doğusundaki Durham'da Pell, kağıttan, parşömenden ve papirüsten yapılmış iki kutu uçak getirdi. Bunların çok ucuz olmadığını belirtti.
Kariyerini müzeler için animatronik dinozorlar yaparak geçiren bilim adamı ve kaşif Pell, kağıt uçaklarda hala birçok başarısızlığın bulunduğunu söyledi. Pell'in uçaklarının çoğu burnu üstüne yere çakıldı. Bazıları ise düşmeden önce yuvarlak çizmiş. Gözden kaybolan kağıt uçakta dahil olmak üzere sadece bir avuç kadarı iyi yapılmış bir kağıt uçaktan daha uzun uçabildi.
"Kağıt uçakların güzelliği bu, " diyen Pell, "Birçok çabuk ve ucuz başarısızlıklar aslında istenilen bir şey… Başarılı olduğunuzda çok öğrenmiyorsunuz ama düştüğünde öğreniyorsunuz, " diye ekledi.
ABD Hava Kuvvetleri mühendisi Ken Blackburn'ün 1998'de havaya attığı uçak 27.6 saniye uçarak Guiness Rekorlar Kitabı'na girmişti. Bu rekor Japon bir origami uzmanı tarafından 0.3 saniyeyle 2009'da geçilmişti. Yakın bir zamanda İsviçreli bir adam kendi PowerUp destekli kağıt uçaklarını dakikalarca uçurduğu bir video yayımladı.

1080
Chuck Pell PowerUp motorlu bir kağıt uçağı tutuyor.

Peki bu rekor sayılır mı? Blackburn, "Bunun gerçek bir kağıt uçak olmadığından dolayı sayılmayacağını iddia edecek bazı kişiler mutlaka vardır, " dedi.
Mahkemelerdeki birçok davada teknoloji destekli kağıt uçakların yasal olarak hava aracı olarak kabul edilip edilmeyeceği tartışılmaya başlandı bile.
Federal Havacılık İdaresi (FAA) senelerce model uçak sektörünün denetimini büyük ölçüde kendisinin yapmasına izin verdi. 1981'de getirilen bazı kurallar model pilotların 400 feetin altında uçmasını ve havaalanları ve yoğun nüfuslu bölgelerden uzak durmasını şart koşuyor. Ancak son yıllarda ABD'deki artan insansız hava aracı kullanımına cevaben FAA insansız araçların denetlenmesi konusunda ağırlığını koymaya başladı.
FAA "yerden yukarıya kadar" bütün hava sahasından sorumlu olduğunu ve bütün uçan araçların denetimine tabi olduğunu belirtiyor. Mart ayında Ulusal Ulaşım Güvenliği Otoritesi hakimi FAA'nın bir adama dikkatsiz bir şekilde insansız hava aracı sürdüğü için verdiği 10,000 dolarlık cezayı "model uçakların" FAA'nın denetimine tabi tutulamayacağını öne sürerek iptal etmişti. Hakim kendi görüş bölümüne eğer FAA'nın iddia ettiği gibi tüm uçan objeler kurumun denetimine giriyorsa, FAA'nın "kağıt uçakları veya ağaçtan yapılmış oyuncak uçakları" da denetlemesi gerektiğini belirtti.
FAA e-posta yoluyla yayımladığı açıklamada PowerUp'ın oyuncak olduğunu ifade etti ve kullanıcılardan cihazları "güvenli bir şekilde uçurup keyfine varmalarını" istedi.
Aynı zamanda profesyonel bumerang atıcısı olan Pell her kağıt uçağının uçmasını sağlayan aerodinamik ile ilgili bilgiler de paylaşıyor. Pell üniversite öğrencilerine insanlar ve havacılığın etkileşiminin 400,000 sene önceki halinden Wright kardeşlere kadar ki tüm tarihiyle ilgili dersler veriyor.
Pell, havacılığın tüm öncülerinin modellerle başladığını ve özellikle kağıt uçakların "havacılığın temeli" olduğunu söyledi. "Para veya zaman kısıtlaması olmadan bütün çılgın dizaynları deneyerek eninde sonunda işe yaramasını sağlayabilirsiniz. "
Kağıt uçaklarla ilgili 4 kitap yazmış olan Blackburn ise PowerUp'tan heyecan duyduğunu çünkü uzun süredir süren bir sorunu çözdüğünü ifade etti.
Blackburn, "Uzun süredir itici eklemenin yollarını arıyordum, " dedi. Blackburn küçükken kağıt uçaklarına şişeden roket bağlayarak bunu gerçekleştirmeyi denemiş. "Tabi bunu çocuklara önermesem de en sonundaki patlama görülmeye değer. "