Kanamalarda ilk yardım

Haziran 2013 | Ebru Özkan, Moleküler Biyolog
Kanamalarda ilk yardım yapabilmek için bazı kolay ve pratik bilgileri bilmek gereklidir.
  • Öncelikle kanamalı bir yaraya müdahale yaparken kendinizi koruma altına alın. Bunun için işlem yaparken eldiven giymeyi tercih edin.
  • Kanamalı bölgenin kanamasını durdurmak için, temiz bir bezle tampon uygulaması yapın. Yaraya basınç yaptığınız bez kanla dolduğunda bezi kaldırmadan üzerine yeni bir bezle baskı yapmaya devam edin. Baskı 6-10 dk boyunca sürmelidir.
  • Kanama durmuyorsa, sargı bezi ya da temiz bir bezi şeritler şeklinde kesip sarın.
  • Yaralanan bölge kol ise kalp seviyesinin üzerinde olmasına dikkat edin.
  • Kanamayı bu ilk yardımlara rağmen durduramıyorsanız, kanı yaralanan bölgeye getiren atardamarlara baskı yapın. Eğer koldaki yaralanmalar için dirsek kemiğinin üst kısmı, dirsek üstü kanamalar için koltuk altına, koltuk altının üstündeki kanamalarda köprücük kemiğinin üst kısmına, bacaktaki kanamalara diz kapağının arkasına, kasık bölgesine, şah damarındaki kanama için şah damarının üstüne bası yapılmalıdır. İlk Yardım
  • Organ kopması yaşayan yaralılarda, kanamayı durdurmak için; 8-10 cm uzunluğunda bez, kemer, kravat gibi bir eşya ile turnike yapılması gereklidir. Kanama olan bölgenin üstündeki tek kemiğe turnike yapılır. ( Tek kemik; üst kol ve baldır ) Bu bölgeyi bezle iki tur sarıp düğümleyin. Bu düğümün üzerine bir kalem koyup tekrar kalemle düğümleyin. Kalemi bir vana gibi çevirerek kolun iyice sıkışmasını sağlayın. Turnike sonucu kanama durursa her 15-20 dakikada gevşetilip tekrar sıkılmalıdır.Kanamanın daha çabuk durması için ne yapılabilir?
İlk Yardım
  • Burun kanamalarında baş geriye ya da öne getirilmemelidir. Burun koklama pozisyonuna getirilip, burun kemikli bölgenin bitim noktasındaki kıkırdaklı ve etli kısımdan sıkılmalıdır. Bu uygulamayı 6-10 dk devam ettirin. Yüksek tansiyon nedeniyle kanayan buruna bu şekilde bası yapılmamalıdır. Burnun dış kısmı bir bezle kapatılmalıdır.
İlk Yardım