Kanser hakkında bilgiler

Nisan 2013 | Gonca Köse, Öğrenci
Bütün canlıların kökeni hücredir. Bazı canlılar tek bir hücre olarak var olur. Bazı canlılar ise çok hücreden oluşur. Bilimsel olarak da canlılar tek hücreliler ve çok hücreliler olarak ayrılır. Hücrelerin çoğalmasını yöneten merkez DNA'dır. DNA hasarı uğradığı zaman hücrelerin kontrolsüz ve anormal bir şekilde büyümesine neden olur. DNA'nın mutasyona uğraması yüzlerce hatta binlerce kez gerçekleşir. Ancak buna karşı olan immün sistemimiz vücudu sürekli tarar ve kanser hücrelerini yok eder. Kanserin kelime manası Türkçede yengeç olarak anlaşılmaktadır. Vücudumuzdaki hücreler nasıl işleyeceğini ne zaman ne iş yapacağını bilirler. Ancak mutasyonlar sonucu oluşan kanser hücrelerini şuursuz hücreler olarak düşünebilirsiniz. Nasıl davranmasını gerektiğini bilmezler ve kontrolsüzce bölünüp çoğalırlar. Vücudun her bölgesinde meydana gelebilirler. Çeşitli doku ve organlarında meydana gelebilen tümörler veya urlar iki türlüdür. İyi huylu urlar, kötü huylu urlardır. Kötü huylu urların epitel dokusundan gelişen türlerine kanser veya karsinoma, bağ dokusundan gelişen türlerine ise sarkom ismi verilmektedir. Fakat kötü huylu urların hepsine kanser denilmektedir. Kanser başlangıcı olan alanda en önemli özellik, kitlenin çevre dokulara girift, yapışık olmasıdır. İyi huylu tümörler genellikle sınırları belirgin kitlelerdir. Ancak kötü huylu tümörler, sınırları belirsiz ve çevre dokuya sıkıca yapışık halde bulunurlar Eğer kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa, kan ya da lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine gidebilirler. Gittikleri yerlerde tümör kolonileri oluşturur ve büyümeye devam ederler. Kanserin bu şekilde vücudun diğer bölgelerine yayılması olayına metastaz adı verilir. Kanserin bu şekilde yayılması çok tehlikelidir ve iyileşme oranı düşüktür. Kanserde erken teşhis çok önemlidir. Herkesin en çok korktuğu hastalık olarak bilinen bu hastalık yapılan erken teşhislerde yaşama şansını yüksek oranlarda artırır. Ancak korkuların üzerine gitmemek ve bu hastalıktan sürekli kaçmak bu teşhis oranını düşürdüğü için yurdumuzda her yıl 40-50 bin kişi kanserden hayatını kaybetmektedir.

Peki erken teşhisi nasıl sağlarım?
  • Vücudun herhangi bir yerinde tümör. Tümörler 1-2 cm veya daha büyük boyutlarda olup kabarık kitlelerdir. Göğüs kanserinde kadınların sık sık göğüslerini kontrol ederek kitle araştırması yapmaları gereklidir. Unutmayın ki her yaşta göğüs kanseri riski vardır ve erken teşhis başarı oranı yüksektir. Meme derisi üzerinde kalınlaşma, çökme veya çekilme, meme başından berrak veya kanlı akıntı varsa göğüs kanserinden mutlaka şüphelenin!
  • Aşırı kilo kayıplar ve yemek yemekte zorlanmalar, iştahsızlık
  • Sesin kısılması ve uzun süreler geçmeyen öksürükler
  • İskelet sisteminin çeşitli bölgelerinde ağrılar
  • Yaraların iyileşmemesi ( Özellikle ağız yaraları oluşması ; onkoloji hastalarının bir çoğunda ağız yaraları oluşur ve bu yaralar ciddi boyutlara ulaşır. )
  • Dışkının her zamankinden farkı olması
  • Vücuttaki ben veya lekelerde büyümeler, renginin koyulaşması
  • Makattan ve rahimden gelen anormal kanamalar. Rahimden anormal bir şekilde ve renkte akıntıların gelmesi, cinsel ilişki sonrası kanamaların oluşması ve ağrıması rahim kanserinin belirtisi olabilir. Erkeklerde ise yine cinsel organdan kan gelmesi ve sık idrara çıkmak, idrarın ağrılı gerçekleşmesi, testislerde ağrı veya bir kitle hissedilmesi kansere haber veriyor olabilir.
  • Yutma güçlüğü, uzun süren kusma, bulantı görülmesi beraberinde kilo kayıplarının gelmesi sindirim sisteminin bir bölümünde meydana gelen kanserden kaynaklı olabilir.
  • Tüm bu belirtilerin haricinde ailesinde kanser hastalığına yakalanmış bireyler, tedbirli olmalıdır. Bu belirtileri ve genetik faktörü bir arada bulunduran bireyler mutlaka doktora gitmeli ve kontrollerini düzenli yaptırmalıdır. Kanser hücrelerini meydana getiren etkenin DNA mutasyonları olduğundan bahsettik. DNA genetik bir süreçten geçer. Bu nedenle genetik kanser ve DNA kaynaklı bir çok hastalıkta önemli bir kılavuzdur.
Kanser hastalığının tedavileri nelerdir?

Kanser tedavisi 4 yola ayrılır. Kanserin evresine ve durumuna göre hekimler en doğru yolu izler ve onu uygular.
Cerrahi işlem: Kanserli dokuyu ve çevresindeki invazyon riski taşıyan bir miktar sağlıklı dokuyu alıp çıkartmak. İnvazyon: Çevre dokulara yayılma ve işlevlerini bozma anlamında kullanılır.Radyoterapi: Işın kullanarak kanser hücrelerinin öldürülmesidir.
Kemoterapi: İlaç kullanarak kanser hücrelerinin öldürülmesidir.
Alternatif tıp: Bağışıklık sistemine güç verici ön tıbbi yöntemlerdir.

Kanserin görüldüğü yerler ve oranları;

Kanser

Son olarak söyleyeceklerim; Kanser tedavisinde en önemli olay moraldir. Kanser hastası bir insana çevresinin desteği ve moral vermesi en önemlidir. En çok korkulan bu hastalıkta, bireyler en ufak bir şeye alınır ve her şeyden farklı çıkarımlar yaparlar. İyileşeceğine inandırın ve bundan başka bir şey düşünmesine izin vermeyin. Ayrıca sigara içmemenin önemi kavramanızı ve bunun atlanmayacak bir konu olduğunu bu yazıyı okuduğunuzda bir kere daha düşünmenizi isterim... Erken teşhisinin sizin elinizde olduğu bu hastalığa sigara içerek kendinizi bir adım daha yaklaştırmayın. Sağlıklı bir ömür sizin olsun...