Kanserin diğer hücrelerden farkı nedir?

Aralık 2013 | Ebru Özkan, Moleküler Biyolog
Hücre büyümesi için, normal kontrol noktalarının hepsi kırmış ve özerk, sınırsız bir şekilde büyüme yeteneğine sahip hücrelerdir.

Kanser
  1. Yetebilirlik: Normal hücreler çoğalmak için eksojen büyüme sinyallerine ihtiyaç duyar. Kanser hücreleri, büyüme sinyallerininyokluğunda da kendi üreterek ya çoğalabilir .
  2. Anti - büyüme sinyallerine karşı duyarsızlık: Temas inhibisyonu kaybı olarak tanımlanır. Normal hücreler bu sinyallere karşı duyarlıdır. Büyümeyi durdurur. Ancak kanser hücreleri bu sinyallere itaat etmez.
  3. Doku invazyonu ve metastazı: Kanser hücreleri normal hücreler gibi bulundukları yerde kalmaz. Yayılmaya başlar. Diğer dokuları istilaya başlar.
  4. Sınırsız Replikatif potansiyeli: Normal hücrelerin bir zaman sonra bölünme yeteneği ve büyümesi dururken, kanserin bu potansiyeli durmaz, ölümsüzdür.
  5. Anjiyogenezi Süreklidir: Normal hücreler gibi, kanser hücrelerinin de besine sürekli bir ihtiyacı vardır. Bu kanser hücreleri tercihen oksidatif fosforilasyon için gerekli oksijenin erişimi olmasına rağmen glikolizi , ATP verimli hücreleri kullanarak şiddetlenir.
  6. Apoptozis: ( Vücutta ihtiyaç duyulmayan veya anormalleşmiş hücrelerden kurtulmanın normal yoludur.) Kanser hücrelerini öldürmek için sorumlu başlıca bağışıklık hücreleri olarak sitotoksik T-hücreleri bulunmaktadır. T - hücreleri, anormal hücreleri öldürür ancak kanser hücreleri apoptotik sinyallere yanıt vermez.