Kapalı devre su ürünleri yetiştiriciliği sistemlerindeki azotlu bileşiklerin miktarını anlık olarak ölçmek artık mümkün.

Kasım 2015 | Denizden Babam Çıksa, Su Ürünleri Mühendisi
7740

Norveç merkezli su ürünleri araştırma firması Nofima, sudaki azotlu bileşiklerin seviyesini ölçmek için tam otomatik bir sensör geliştirdi.

Nofima'nın geliştirdiği bu sensör, su ürünleri yetiştiriciliği için gerekli olan hassasiyette çalışan ilk ürün olma özelliğini ve bundan önce geliştirilen teknolojilerin bu amaç doğrultusunda adapte edilemediği göz önüne alındığında büyük bir önem taşıyor.

Dünya üzerindeki su ürünleri yetiştiriciliğinin günden güne daha fazla kapalı sistemlere odaklandığı düşünüldüğünde, Nofima'nın yeni sensörü gibi teknolojilerin önemi de artıyor. Suyun tekrar kullanıldığı sistemlerde, suyun kalitesi ve bu kalitenin korunması, bu devrelerin belki de en önemli kriteri.

Geliştirilen bu sensör, özellikle bir azot bileşiği olan nitritin su ürünleri yetiştiricilik sistemi içindeki miktarının ölçülmesinde büyük önem taşıyor. Bugün, herhangi bir ölçekte su ürünleri üretimi yapan tesislerin neredeyse hepsinde canlıların azot barındıran atıklarını nitrit yada nitrat tuzlarına çeviren biyofiltreler var. Fakat, sistemin içinde fazla miktarda var olan azotlu bileşikler ve amonyak, bu filtrelerin doğru şekilde çalışmasını engelleyebiliyor ve bu durum, suyun kalitesinde gözle görülür değişmelere neden oluyor. İşte bu nedenle, suyun içindeki azot bazlı toksik etkili bileşiklerin miktarının ve ne kadarının parçalanarak etkisiz hale getirildiğin bilinmesinin önemi artıyor.

Su ürünlerinin beklenildiği gibi büyütülmesi için yaşam alanlarını oluşturan suyun kalitesinin optimum derecede iyi tutulmasının önemini vurgulayan bilim insanı Jelena Kolarevic, bu çalışmasını, meslektaşı Bjørn-Steinar Sæther ile birlikte Avrupa Birliği projesi olan Aquality kapsamında gerçekleştirdi.

AQUAlity

Avrupa Birliği'nin 7. Çerçeve Programı tarafından desteklenen, su kalitesinin izlenmesi ve bu kalitenin korumasının bir standarda oturulması için geliştirilecek olan teknolojinin geliştirilmesini destekleyen bir programdır. Bu program sayesinde, su ürünleri üretimi yapan tesislerin maliyetlerini ve personellerin tesisler içindeki uzmanlık ihtiyacın da azaltılması hedefleniyor. Geliştirilen bu sensör, tesisin içindeki suyun taşıdığı potansiyel toksik bileşenleri konusunda güvenilir okumalar vermesi bekleniyor. Bu ürün, Nofima'nın Philips ile birlikte gerçekleştirdiği girişimlerin yalnızca bir sonucu.

Geliştirilmiş olan bu sensöre dair bilgiler, projenin konsorsiyum ortağı olan ve su ürünleri yetiştiriciliğinde oksijen ölçümü için kullanılan OxiGuard'a aktarıldı. Sensör, şu an için devir daim suyunun kalitesini ölçmenin yanında, aynı anda 8 parametreyi daha kontrol edebiliyor. Bu sistemi kullanan personel suyun içindeki toplam azot bileşenlerinin, pH'ın, tuzluluğun, oksijen düzeyinin, karbodioksit düzeyinin, toplam gaz doygunluğunun ve sıcaklığın kontrolünü anlık olarak yapabiliyor.

Kaynak:goo.gl/jwOFW3

Bu yazı,Kaan Uğrasız (@travego) tarafından denizdenbabamciksa.com için Türkçe'ye adapte edilmiştir.