Karides Güveç

Eylül 2012 | Özlem Dirik, Endüstri Mühendisi

Malzemeler (4 kişilik):

- Yarım kilo karides (taze)

-400 gr mantar

- 4 adet sivri yeşil biber

-2 adet domates

-2 diş sarımsak

-Tuz, karabiber, kırmızı pul biber,

-Rendelenmiş kaşar

-Tereyağ

Bu tarifi dondorulmuş karides ile de denedim fakat tazesiyle yapılan kadar lezzetli olmuyor. Karides'i markettin kabukları ayıklanmış olarak aldım. Evde de yine bağırsaklarını ayıklamak gerekiyor. Yıkayıp sırt kısmındaki siyah kısmı temizlemek yeterli.

Mantarlar yıkanıp ince ince doğranır, Biberler ince ince doğranır, domatesler de kabukları doyulup küçük küp şeklinde doğranır. Sarımsaklar soyulur ve rendelenir.

Geniş bir tava alınarak ocağın altı açılır. Tereyağ konarak eritilir. Tereyağ eridikten sonra sarımsaklar konur. 1-2 dakika sonra karidesler eklenir. 7-8 dakika karidesler suyunu çekene kadar orta ateşte kavrulur. Ardından mantarlar ve biberler eklenir. 5-6 dakika dava kavrulduktan sonra domatesler eklenir. Yarım bardak su ve bahartlar da eklendirten sonra kapağı kapatılarak orta ateşte pişirilir.

Bu arada fırın 200 dereceye ısıtılır. Hazırlaran karides eğer varsa güveç kabına, yoksa borcam kabına alınabilir. Rendelenmiş kaşar üzerine serpilir. 10 dakika, kaşar pembeleşene kadar fırınlanır.Yemek Tarifleri