Kayıp Anıları Geri Yükleyen Beyin İmplantı

Şubat 2014 | Şaman, İnşaat Mühendisi
2853

ABD , kayıp anıların geri yüklenildiği beyin implantı üzerinde çalışıyor.

Askerin beynine kablo ile onların anılarını kaydedecek olan implant , daha sonra beyin hasarına bağlı hafıza kaybını uğrarsa eğer anıları geri yüklemek için kullanılabilecek.
Kara kutular uçaklarda neler olup bittiğini ve verileri kaydeder. Herhangi bir şey yanlış giderse, bunun sebebini öğrenmek için gerekliler.
Şimdi de Pentagon insanlarda kullanılmak üzere benzeri bir sistem üstünde çalışıyor.
ABD Ordusu için teknolojik altyapı çalışmaları hazırlayan DARPA, sıradışı bir fikri gerçekliğe dökmeye hazırlanıyor. DARPA’nın planları dahilinde, bir askerin beynine yerleştirilecek implant sayesinde unutulmuş anılar kurtarılabilecek. Böylece saha görevi sırasında kafaya alınan darbe sonucunda, hafıza kaybı yaşayan askerlerin anıları ve tecrübeleri kurtarılmış olacak.
2853
ABD , kayıp anıların geri yüklenildiği beyin implantı üzerinde çalışıyor.
Benzer şekilde beyne takılacak implant ile eğitim sırasında daha fazla verim alınabilecek. İnsan beyni üzerinde yapılan son çalışmalar dahilinde, doğru bölgelere verilecek reaksiyonlar sayesinde daha hızlı öğrenme kapasitesi elde edilebiliyor.
Bu sistem travmatik bir olayı çevreleyen anıları tetikleyebilecek ve kolay hafıza kaybının üstesinden gelmeyi sağlayacak bir çözüm olabilir.
DARPA bu alanda görevlendirildi. Halen insan belleğinin nasıl çalıştığı hakkında çok az bilgi var ki, Parkinson hastalığı olan insanlar için Medtronic tarafından geliştirilen cihazlarla beyne uyarı yapılıyor. Çözüm olarak DARPA ve Pentagon, gelişmiş beyin aktivitesini kayıt eden implant şeklindeki cihazı denemeye kararlı.
Beyni hasar gören birinin hafıza kaybı yaşaması yaygın bir durum. Bu hafıza kaybı yüzünden aile, isim, kişisel bilgiler, becerileriler de unutabilir. Bu implantın beyine uyarıcı olması ve anıları hatırlamaya yardımcı olması umuluyor.
Böylesi implantın geliştirilmesi ise uzun zaman alacak. Bir yandan sağlık için önemli bir adım olurken, diğer yandan işin askeri ve siyasal boyutları da var.
Restoring Active Memory ismiyle açıklanan teknoloji geliştirilme sürecinde.
Brown Üniversitesi’nde, implant ile kontrol edilen bir bilgisayar geliştirildi. R& D, IBM ve GE gibi firmalarda da benzer çalışmalar mevcut.
Restoring Active Memory projesinin iki önemli anahtar noktası var. Öncelikle insan beynindeki nöral sinyalleri analiz etmeyi öğrenmeliyiz. Bu alanda çalışmalar mevcut. Ama istenilen verimi almak için henüz oldukça uzun bir yolumuz var. İkinci olarak kaybedilen anıların, yeniden nasıl insan beynine yerleştirileceği sorunsalı var.
Proje bilimkurgu filmlerinden çıkma bir fikir olarak gelebilir. Hatta Matrix’teki teknolojiyi bile çağrıştıyor.
Implant teknolojisinde önemli adımlar atıldı. Ama insan beyni ve nöral sinyallar konusunda emekleme sürecindeyiz. Halen bilmediğimiz birçok şey var.
Lobotomi sonrasında, beyinde oluşan hasarları yok edilebiliyor, tümörler alınabiliyor. Ama anıları yeniden ortaya çıkarmak çok farklı bir işlem.

kaynak: muhendisbeyinler.net