Kediler tehlike yaratabilir!

Ocak 2014 | Gonca Köse, Öğrenci
Bu yazıyı national geographic ocak 2013 sayısında okumuştum. Geçenlerde yine bir yazı okudum ve bu konuya bende vurgu yapmak istedim.

Sadece kedi vücudunda çoğalabilen toksoplazma gondii paraziti, enfekte olmuş kedilerin dışkısı aracılığıyla insanlara da bulaşıyor. Özellikle evinde kedi besleyen bir çok insan bu tehlikeye karşı çok yakındır. İçinde toksoplazma sporozoidleri bulunan kedi kakası ile kirlenmiş sebze ve meyveleri yiyen hayvanlar ve insanlara parazit bulaşır.

Ufak bir not ;
Öncelikle kedileri çok sevenlerden olduğumu belirtmek isterim. Kedileri sevmekle bu parazitin geçmesi çok zordur. Kedinin 24 saat kadar beklemiş, parazitli dışkısına temas edilmesi ve ellerini yeteri kadar yıkamayıp temizlemeden ağzına götürülmesi durumunda tehlike yaratabileceğini vurgulamak isterim...

Kedi fobilerinin nedenlerinden biri bu mikrobun kedide barınması nedeni ile hamile kadınların düşük yapma riski açısından, kediden korkması ve doğan kız çocuklarına da bu korkuya aşılamasından kaynaklandığı biliniyor.

Şimdi bu paraziti yakından incelersek;
  • İnsan ve diğer bütün memeliler hücre içi paraziti olarak yaşar. Herhangi bir belirti vermeden uzun süre vücutta taşınabilir.
  • Kedi kumu ve parazit bulaşmış su tehlikedir.
  • Anne adayı hamilelik döneminde alırsa, bunu henüz doğmamış olan bebeğine bulaştırabilir.
  • Hamile kadınlarda düşük yapma riskleri arasında toksoplazma yer alır.
  • Toksoplazmayı bir kere kapan kedi buna karşı bağışıklık kazanır ve nadiren bu paraziti yeniden alır. Bu nedenle kedi sadece ilk maruz kaldığı sırada potansiyel hastalıklı paraziti salgılar.
  • Hastalık evde sadece kedi mamasıyla beslenen, dışarıya çıkartılmayan kedilerde görülmemektedir. Ancak kedisini çiğ etle besleyenlerde bunun görülme sıklığı artar. Çünkü çiğ ette barınan bir mikroptur.
  • Kedi kakasını yaptıktan sonra tuvaletini her gün değiştirirseniz bulaşıcı parazitlere maruz kalma ihtimaliniz çok azalır.
  • Hastalığa yakalanan insanların % 90'nında hiçbir belirti görülmez. Kalan % 10'da ise hafif ateş ve halsizlik görülür ve çoğunlukla tedavi olmadan atlatılır.

Kedi

Jaroslav Flegr kedilerde bulunan bu parazitin kendisine de geçtiğini öğrenmiş. Evrim biyoloğu olan Flegr, kediden kediye bu mikroorganizmanın nasıl bulaştığını araştırmış ve fareler yoluyla olduğunu tespit etmiştir. Toksoplazma fareye geçtiği zaman farenin beynini kontrol altına alıp, daha aktif ve tehlikelere atılmaya açık bir hale getiriyordu.

Daha sonra kendi beynini de toksoplazmanın kontrol etmeye başladığını düşünmeye başladı. Trafikte arabalar korna çaldığında kenara çekilmediğini fark etmiş ve toksoplazma taşıyanların trafik kazalarına karışma oranının 2, 6 kez daha fazla olduğunu görmüş.

Tabi Flegr bu fikri ortaya attığında bilimciler bunun saçma olduğunu söylemişler ancak şimdi teoriyi kabul ediyorlar. Bu arada Flegr 2 kediyle birlikte yaşayan hayvansever biridir...

Kedi