Kedilerin Yememesi Gerekenler

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Kediler yediklerinde seçici olduklarından, kendileri için en doğru şeyleri yemeyi seçtiklerini düşünebiliriz. Bozuk etleri yememeleri, tehlikeli şeyleri de yemeyecekleri anlamına gelmez. İşte kedinizin asla yememesi gerekenler:

Ton Balığı
Kediler, ton balığını çok severler. Kediler için yapılan ton balıklarından yemek onlara şimdi veya sonra bir zarar vermez ama insanlar için yapılmış ton balığını düzenli olarak tüketirlerse bu beslenme bozukluğuna yol açar. Çok fazla yemeleri ise zehirlenmeye neden olabilir.

Soğan ve Sarımsak
Soğanın tüm çeşitleri, kedilerin kan hücrelerine zarar vererek anemiye neden olur. Az miktarlarda soğan bu zararı vermez ama düzenli olarak tüketildiğinde tehlikelidir. Sarımsak ise kedilerde mide ve bağırsak rahatsızlıklarına neden olur.

Süt ve Süt Ürünleri
Bir kediye süt vermekten daha normal ne olabilir diye düşünebilirsiniz. Kedi yavruları süt tüketebilir ama yetişkin kedilerin sindirim sistemi süt ve süt ürünleri için uygun değildir. İshal gibi sonuçlar doğurur.

Alkol
Kediler hiç bir şekilde alkol tüketmemeliler. Çünkü karaciğerleri ve beyinleri, insanlarda olduğu gibi zarar görür. İki çay kaşığı viski bir kediyi komaya sokabilirken, üç çay kaşığı viski bir kediyi öldürebilir.

Üzüm ve Kuru Üzüm
Sebebi tam olarak bilinmese de, üzüm ve kuru üzüm kedilerde böbrek yetersizliğine sebep olur. Küçük bir miktarı bile bir kediyi hasta etmek için yeterlidir. Sürekli kusma ve aşırı hareketlilik bazı belirtilerindendir. Bu her kedi için geçerli değildir ama yine de kediye bunları yedirmemekte fayda var.

Kafein
Fazla kafein alımı, kedilerde ölümcül olabilir ve çaresi yoktur. Kafein zehirlenmesi belirtileri hareketlilik, hızlı nefes, kalpte çarpıntı ve nöbettir.

Çikolata
Çikolata da kediler için ölümcül olabilecek bir besin türüdür. Çoğu kedi kendi başına çikolata yemez ama eğer verirseniz yada zorlarsanız yiyebilirler. Çikolata yemek kedilerde anormal kalp ritmi, felç ve ölüme neden olur.

Çiğ Yumurta
Kedilere çiğ yumurta yedirmenin iki tehlikesi vardır. Birincisi salmonella bakterisinden dolayı gıda zehirlenmesi, ikincisi de yumurtanın beyazında bulunan ve avidin adı verilen protein. Bu protein kedilerde B vitamini alımını engeller ve kedinin tüylerine zarar verir.

Çiğ Et ve Balık
Çiğ et ve balık da aynı çiğ yumurta gibi gıda zehirlenmesi riski taşır. Buna ek olarak, çiğ balıkta bulunan enzimler thiamine denilen ve kediler için önemli olan B vitaminlerini yok eder. Thiamine eksikliği nörolojik sorunlara yol açar ve kediyi komaya sokabilir.