Kendi Doğal Deodorantınızı Yapın!

Haziran 2013 | Devrim Güren, Psikiyatr
Terleme bedenin doğal toksinlerden arınma yöntemiyken, beden sıcak olunca serinletme ve fazla toksinleri atma işlevini gördüğü için terlemeyi önlemek (günlük sosyal hayatı etkileyecek şekilde aşırı olmadıkça) sağlıklı olmayabilir. Terleme direk kokuya sebep olmaz, kokuyu koltuk altındaki bakterilerin nemle çoğalması ve yedikleriniz sebep olur. Terlemeye karşı kötü kokuları da bu yüzden engellemek isteyenleriniz olabilir. Fakat kozmetik ürünlerde çok çeşit kimyasalların kullanılması artık deodorantlarda da haklı bir kuşku uyandırıyor. Özellikle deodorantlarda bulunan alüminyum ve paraben maddeleri sağlığı olumsuz etkiliyor.

Bu yazımızda yazın sıcak aylarında rahatlıkla kullanabileceğimiz, yan etkisi olmayan, doğal deodorantımızı nasıl yapacağımızı anlatacağız.

Yasemin Kokulu Deodorant
 • 2 Çorba kaşığı badem yağı
 • 1 çorba kaşığı pudra
 • 3 damla yasemin
Bu malzemelerin hepsini aktarlardan temin edebilirsiniz. Tamamıyla bitkisel olan ürünlerin hiçbir yan etkisi yoktur. Yapılışı ise gayet basit. Tüm malzemeleri karıştırın. Ardından karışımı koyu renkli bir kavanozda saklayın. Sabah akşam pamuk yardımıyla koltuk altlarınıza sürebilirsiniz.

Daha Profesyonel Bir Deodorant
 • 55 gr. sodyum bikarbonat (kabartma tozu)
 • 32 gr. mısır nişastası
 • 10 damla çay ağacı yağı
 • 30 gr. hindistan cevizi yağı
 • Tercihinize göre güzel kokması için ek doğal ve uçucu yağlar kullanabilirsiniz.
 1. Bir kabın içine kabartma tozu, mısır nişastası ve çay ağacı yağını katın. İyice karıştırın.Deodorant
 2. Hindistan cevizi yağını ekleyin. Karışım homojenize olana kadar karıştırın. İsteğinize bağlı ek yağlar varsa onu da bu işlem sırasında karışıma ekleyin.Deodorant
 3. Elinizde boş bir stick deodorant kutusu varsa bu karışımı kutuya basın. Karışımın kutunun şekline uygun yerleştirilmesine dikkat edin. İki üç gün bekledkten sonra karışım daha da sertleşecek ve normal deodorant stick kıvamına gelecektir.Deodorant
Şunu da belirtelim: Kullanacağınız yağları isterseniz antibakteriyel özellik gösteren yağlardan seçebilirsiniz. Fakat yağları seçerken dikkat edin, yazdığımız gramajlara sadık kalın. Bilmediğiniz yağları seçerseniz ciltte tahrişe neden olabilir. Yağları denedikçe kendinize ait deodorant kokusunu da oluşturabilirsiniz.