Kesinleşmiş Ayrılığı Kolaylaştırma Rehberi

Şubat 2014 | Burak Aydol, Araştırmacı Yazar
Ayrılık acısı gerçekten çok ağırdır. Hele ki uzun süren bir işiki ise beynimizin neredeyse her gün aldığı feromonun yanında (bkz:Feromon); mutluluk, bazen öfke, bazen huzur, vs. gibi sayısız irili ufaklı duyguya bizleri sevdiğimizle birlikte bağımlı hale getiren hormonlar da işin içine girince acı da katlanarak büyür. Ayrılık acısı asla hemen geçmez. Beynimizin her kayıp için bir yas süresi vardır. Aradaki bağ sevgi üzerine kurulmuşsa böyle olur en azından. Aradaki bağ sevgi ile örülmemişse hızla atlatılabilir de. Aşağıdaki öneriler, ilişkisini sevgi üzerine kuran kişi ya da kişiler içindir. İki tarafın da geri dönmesinin kesinlikle imkansız olduğu ayrılıklarda aşağıdaki süreç ayrılığın atlatılmasına yardımcı olacaktır. Mutlaka yapılmalı diyemem ancak yapılırsa gerçekten faydalı olacaktır.

Ayrılığın hemen ardından yapılması gerekenler
 • İlk yapmanız gereken şey, acının hemen geçmeyeceğini kabullenmek.
 • Sevgilinin tüm resimleri silinmeli ya da kolayca ulaşılamayacak bir yere kaldırılmalı. Bu en önemli maddelerden birisidir.
 • Sevgiliden haber alma ihtimali bulunan her kanal kapatılmalı, kısıtlanmalı (whatsapp, instagram, twitter, facebook, vs.).
 • Telefonda ona ait olan her şey silinmeli (numaralar, fotoğraflar, notlar, mailler) .
 • Telefonun çalma sesi ve mesaj alma sesleri, vb. mutlaka değiştirilmeli. Bu sesler direkt olarak onunla ilişkilendiriliyor beyin tarafından (kesin bilgi) ve telefon her çaldığında, her mesaj geldiğinde Pavlov'un köpeği misali onu çağırıyoruz beynimize.
 • Sevgili ile karşılaşılma ihtimali olan yollar, yöreler asla kullanılmamalı. Onu görme ihtimali oluşacak mekanlara asla gidilmemeli.
Peki. Ayrıldınız. Yukarıdakileri de yaptınız ve yasınız da sürüyor. Sonrasında bunların işe yaradığını nasıl anlayacaksınız.

Aşağıdakiler gerçekleşmeye başladı ise doğru yoldasın
 • Artık ondan bahsederken ismi ile değil de eski kız arkadaşım diye bahsedebilmeye başlamışsan. Örneğin; onun kullandığı arabayı gördüğünde X (X - sevgilinin adı) de bundan kullanıyor demezsin de eski kız arkadaşım da bundan kullanıyordu dersin. Bu; "beynin anıları hala hatırlıyor (ki bu normal bir durum) ama artık seni ve onu dışsallaştırmaya başlamış" demektir.
 • Onun arabasından gördüğünde hemen aracın plakasına bakmayı bırakmışssan. Bu; artık onu görme isteğinin azaldığını gösterir.
 • Mailinin inbox'ına gelen her mailde (inbox(1) diye gördüğünde) acaba mail ondan mı? Demeyi bırakmışsan. Bu; beynindeki önceliklerin yavaş yavaş değişmeye başladığını gösterir.
 • Artık gün içinde onu düşünmenin yanında başka şeyleri de düşünmeye başlamışsan. Bu; o güne özel ve mecburiyetten olan bir şey olabilir. Hiç bir anlamı yok, rahat ol :).
 • Onunla ilişkini (eski ilişkini :)) düşünüp hataları ve eksikleri de görebilmeye başlamışssan ve ilişkiyi dışarıdan bir başkası gibi yorumlamaya başlamışsan. Bu; ilişki sonrasındaki ayrılığın sana bastığı hormonların yavaş yavaş eski normal hallerine gelmeye başladığını gösterir.
 • Başkalarına ihtiyaç duymadan kendini, bir başına telkin edebilmeye başlamışsan. Bu; kabullenmenin önemli basamaklarındandır da zaten.
 • Sana ilgi gösteren bir başkasına net olarak bir şey hissetmesen de "ona da bir şans verebilirim" demeye başlamışsan. Bu; aslında ilişkinin bittiğini ama senin hala farkında olmak istemediğini gösterir.
 • sHep onu düşünerek alkol almayı azaltmışssan. Bu; daha çok erkeklerin yaptığı bir şey sanırım ama bu artık kendine tekrar değer vermeye başladığını gösterir.
Her ayrılık süreci sonunda yukarıdaki gibi bir değişim zaten gözlenir ancak yasın süresi yıllar da sürebilir. Kesinlikle sonlanmışsa ilişki, yıllarca acı çekmeye de gerek olmamalıdır. Yas olmalıdır. Ama kararında olmalıdır.

Bu elim süreci de atlattıktan sonra, artık yüzünüzü başkalarına da dönüp dönemeyeceğinizi anlamak için son bir teste ihtiyacınız vardır. Bu da onu yeniden görmektir. Gördüğünüzde içinizde bir şeylerin artık olmadığını hissediyorsanız, her şey yolunda demektir. İki birlik olarak başladığınız o uzun yol sonlanmış, iki ayrı hayat olarak devam etmeye hazırdır. Gönül rahatlığı ile farklı insanlara bağlanabilir, mutlu olmaya çalışabilirsiniz. Mutluluğu kişilere değil olaylara, anlara ve hayatınıza bağlı hale getirebilmişseniz zaten başka insanlarla da mutlu olabilirsiniz. Mutluluğu kişiye (ona), onun hayatına bağlı halde yaşıyorsanız bu daha zor olacaktır.

Yukarıda yazdıklarım sadece ve sadece KESİNLEŞMİŞ ayrılıklar için geçerlidir. Kesinleşmemiş ayrılıklarda ise yukarıdakilerin tam tersini yapmanız ilişkinizi kurtarabilir ve ikinizi yeniden "bir" yapabilir.