Kıdem tazminatında büyük aldatmaca

Nisan 2012 | Cem Deyupoğulları, İş Ve Meslek Danışmanı
AKP hükümetinden şoke eden hedef !

Kıdem tazminatının kaldırılmasını hedefleyen hükümet, hemen her gün bir bakanı aracılığıyla yaptığı açıklamalar ile gündemi sıcak tutmayı amaçlıyor. Bunun son örneğini önceki gün Zaman gazetesine röportaj veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik gösterdi. Çelik, kıdem tazminatıyla ilgili gerçek dışı rakamları ve iddiaları gündeme getirdi. Bu iddiaların en dikkat çekeni ise Çelik, Türkiye’de çalışan 11 milyon işçiden sadece yüzde 8’inin (800 bin) kıdem tazminatı alabildiğini, kalanın ise alamadığını 800 bin kişi içinde de kamu da çalışan 350 bin işçinin alabileceğine kesin gözüyle baktığını, diğerlerinin de bir garantisi olmadığını iddia ediyor.

Peki sadece böyle bir tabloda bile işçilerin haklarını alamamasına seyirci kalan bir Çalışma Bakanı koltuğunda nasıl rahat oturabiliyor? 

BAKAN NE DEDİ?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik gazete yayınlanan röportajında şu ifadelere yer veriyor; “Kıdem tazminatı uygulamasında ciddi sorunlar yaşanıyor. Çalışanların yalnızca yüzde 8’i kıdem tazminatından yararlanıyor, yüzde 92’lik bölüm yararlanamıyor. Bu tabloya kim ne diyecek, kim karşı çıkacak? 11 milyon işçi var. Yüzde 8’i 800 bin işçi yapar. Bu 800 bin kişi kıdem tazminatını alacağını varsayıyor. Dolayısıyla işçinin kıdem tazminatı garantisi yok. Devlette çalışıyorsa garantisi var. Onun da sayısı 350 bin kişi.”

Kıdem Tazminatı Fonu ile kazanılmış hakların korunması üzerine bir sistem kuracaklarını iddia eden Çelik, kıdem tazminatı miktarının ise düşebileceğinin altını çizdi. Çelik, “Oransal olarak en yüksek bizde. En az işçinin yararlandığı ama yararlananın da en yüksek yararlandığı bir sistem mevcut. Bunu yaygınlaştırıp 1 ay bile çalışanın yararlandığı bir sistem kuracağız. Bu iş kavga konusu değil. İşçinin yüzde 92’si yararlanamıyor. Kavga edilecekse, kavga edecekse bunun kavgasını vermeli. Sendikalar yüzde 8’i korumak için kavga verecekse bu sendikacılık değil ki. İşveren belki daha çok karşı çıkacak. Her ay prim ödemek durumunda olacak” dedi.

YASAYI UYGULAMAYAN BAKAN SUÇLU

Çalışma Bakanının iddialarına gazetemiz aracılığı ile yanıt veren DİSK Genel Sekreteri ve Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, yüzde 92’lik kısmın kıdem tazminatı alabilmesi için gerekenlerin yapılmadığını belirterek, “Yasa var ama uygulanmıyorsa bakanlık suçludur. Suçunu ortadan kaldırmak için yasayı değiştirmesi değil uygulaması gerekiyor. İşçilerin en eski kazanımı olan kıdem tazminatını ortadan kaldırmak için her yerde dile getiriyorlar, iyi şeyler yapmak istiyorlarmış gibi aktarıyorlar. Yasa çıkınca herkes alacakmış gibi bir hava yaratıyorlar” dedi.

Bugün alınan tazminatın çok altında bir rakamın fona aktarılacağını, 10 yıl çalışıp bu fona prim yatıran işçilerin tazminat alabileceğini belirten Serdaroğlu, hükümetin amacının herkesin alabileceği bir sistem kurmak değil kimsenin alamayacağı bir sistem kurmak olduğunu söyledi. Bu amaçlarını her katıldıkları toplantılarda “Yatırımlar açısından kıdem tazminatı kötü” açıklamaları ile gösterdiklerini dile getiren Serdaroğlu, “İşsizlik fonunun olduğu yerde kıdem tazminatı olmaz” dediklerini aktardı.

BİRLİKTE MÜCADELE EDİLMELİ

Hükümetin bu anlayışına karşı mücadele ortaya koyulması gerektiğini dile getiren Serdaroğlu, “Kıdem tazminatı konusunda üyelerimiz duyarlılığı yüksek ama tek başına yetmez. ‘Genel grev nedenidir’ diye ortaya atılan sözlerin sahiplenilmesini istiyoruz. Herkes söylediği sözün arkasında durmalıdır. Yoksa tazminatın ortadan kalkması sendikal harekete vurulacak en büyük darbelerden birisi olacaktır. Kıdem tazminatı bizim kırmızı noktamızdır. Birlikte mücadele ile kıdem tazminatımıza göz dikmiş olan hükümete ve sermayeye karşı gücümüzü ortaya koymamız gerekiyor. 1 Mayısta bu gücü tüm ülke genelinde göstereceğiz” diye konuştu.

‘SORUN VARDIRI KABUL ETMİYORUZ’

Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın ise Çalışma Bakanının verdiği yüzde 8, yüzde 92 gibi rakamları ortaya çıkartacak bir istatistik çalışmanın olmadığını söyledi.

Bakanın açıklamalarının kıdem tazminatındaki yeni düzenlemelere ilişkin kamuoyu oluşturma girişimi olarak yorumlayan Öztaşkın, “Kıdem tazminatında ciddi sorunlar var. Bu sorunları çözüyoruz algısı yaratmaya çalışıyorlar. Kıdem tazminatında herhangi bir sorun yoktur. Biz bunu kabul etmiyoruz. Sorun yasaların uygulanmamasıdır ve işverenlerin yasaları çiğneyerek kıdem tazminatını gasbetmesine devletin seyirci kalmasıdır. Bunun dışında bir sorun yoktur” diye konuştu.

Bakanın görevinin kıdem tazminatının mevcut yasalar çerçevesinde uygulanmasını sağlamak olduğunu aktaran Öztaşkın, bunun için denetim mekanizmalarını devreye sokmak zorunda olduklarını vurguladı.

‘SORUN DERSENİZ TAVİZ VERİRSİNİZ’

“Biz kesinlikle kıdem tazminatının tartışmaya açılmamasını istiyoruz. Çünkü tartışmaya açtığınız zaman, tartışalım konuşalım dediğiniz zaman sorun olduğunu kabul etmiş olursunuz. Bu seferde sorunu çözmek için bir takım tavizler verirsiniz. Tıpkı 5510 sayılı yasada olduğu gibi (Emeklilik haklarında) kazanılmış haklarınızı kaybedersiniz. Onun için sendikalar tabii ki başta konfederasyonlar kesinlikle kıdem tazminatında sorun var tuzağına düşmeliler. Sorun yoktur. Sorun işverenlerin yasaları çiğneyerek tazminatları gasbetmeleri ve devletin de bunu seyretmesidir” diyen Öztaşkın, ‘Kıdem tazminatı en yüksek bizde’ söyleminin de doğru olmadığını kaydetti.
(İstanbul/EVRENSEL)