Kırılan Bisiklet Zinciri Nasıl Tamir Edilir?

Temmuz 2013 | Gündüz Ayar, Bilgisayar Öğretmeni
Bisiklet kullanırken, yanlış vites ayarından dolayı ya da eskiyen parçalardan dolayı zincir kırılması, kopması başımıza gelebilir.

Genellikle zincirin en zayıf piminden, zincire en çok güç uygulandığı tırmanış gibi zamanlarda zincir kopar. Zincir uzaması, zincirin ömrünü bize göstermekle birlikte, ölçme aletleri her zaman elimizde olmuyor. Zincirlerin genellikle 2000 km sınırlarına kadar kullanılması gerekliliği de genellikle pas geçiliyor. Hele bir de viteslerimizi çapraz kullanıyorsak başımıza bu durumun gelme olasılığı oldukça fazla.

Öncelikle bu durumla baş etmek için, zincirinizin kırıldığını hissettiğiniz anda pedal basmayı bırakmanız gerekiyor. Zincir kırıldığında bir anlık boşalma düşmenize sebep olabilir. Dolayısıyla zincir bisiklete binerken koparsa öncelikle ani frenlerden kaçınmanız ve pedalın ayağınızdan kaymasını engellemeniz gerekmekte. Ardından güvenli bir yere bisikletinizi götürdükten sonra ön aktarıcı ve arka aktarıcıyı kontrol etmeniz gerekiyor. Keza zincirin kırılırken bir bağlantısı çıkıntı oluşturup bu parçaları da mahvetmiş olabilir.

Zincirin kırıldığı andan itibaren güvenlik kısmından sonra gelelim zinciri nasıl tamir edeceğimize.
  1. Öncelikle size aşağıdaki gibi bir zincir anahtarı gerekli. Bu anahtarı bisikletinize iliştirdiğiniz çantanızda sürekli bulundurmanız faydalı olur:Bisiklet
  2. Bu anahtarı alın ve anahtarın iki tarafındaki vidayı gevşeterek zinciri resimdeki gibi yerleştirin:Bisiklet
  3. Yerleştirdikten sonra resimde de görüldüğü gibi siyah olan vidayı sıkarak zinciri sıkıştırın. Bu vidanın amacı zinciri araya sıkıştırarak karşıdan yapılan basıncın zincire zarar vermemesi ve sadece pimin itilmesine olanak tanıması (Bazı zincir anahtarlarında bu özellik yoktur):
  4. Bisiklet
  5. Zinciri anahtara bu şekilde sıkıştırdıktan sonra ucunda sabit mil olan vidayı sıkmaya başlayın .Sıktıkça zincirdeki pimin içe doğru çöktüğünü göreceksiniz. Sıkarken ufak bir çıtlama sesi ya da hafif bir boşluk hissedeceksiniz. Bu artık sıkma işlemini bırakmanız gerektiğinin belirtisidir. Şimdi zincir sökme anahtarının her iki ucundaki sıktığınız vidaları gevşeterek zinciri anahtardan çıkarın:BisikletBisiklet
  6. Zinciri bu şekilde söküyorsunuz. Eğer ki zinciriniz koparsa bu şekilde sökerek yanınızda taşımanız gereken yedek baklayı kırılan bakla ile değiştirmeniz mümkün. Eğer ki yedek bakla yoksa zincirden kırılan baklayı çıkarıp tekrar bir bakla kısaltmak suretiyle takabilirsiniz.
  7. Takma işlemine sıra geldi. Bu işlem sökme işleminin tersi sayılır. Sökülmüş durumdaki zinciri tekrar uç uca elinizle yerleştirip zincir anahtarına söktüğünüzün tam tersi şekilde yerleştirin:
  8. Bisiklet
  9. Resimde görüldüğü gibi zincirin pimi siyah vidanın zıt yönüne bakıyor.Yine siyah vidayı elle sıkmak suretiyle zinciri zincir anahtarına sıkıştırın. Burada da siyah vida zincirin piminin yerine yerleşmesi için çok önemli. Ucu milli olan vidayı sıkmaya başlayın. Yine sıkarken tık sesi yahut bir boşluk hissedene dek. Pimin zincire oturduğuna mutabık kalındığında zinciri anahtardan çıkarıp kontrol edin. Bazen fazla sıkma durumunda zincirin pimi diğer taraftan fazla çıkmış olabiliyor. Eğer pim zincire ortalı bir şekilde oturmamışsa ortalamak için anahtar yardığımı ile pimi ortalayın.