Kıyamet Kaç Çeşittir?

Kasım 2014 | Rıdvan Bayhan, Teknik Öğretmen
Hollywood’da sıklıkla işlenilen temalardan bir tanesi kıyamettir. Kelimeye dinlerin yüklediği anlamda, insanlığın ve evrenin sonunun geldiği türden kıyametler değildirler bunlar, ama insanlığın tamamının ya da büyük bir kısmının hayatını kaybettiği veya kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldığı senaryorlardır. Bu senaryolar da genelde iki türlü işlenir: Apokaliptik (kıyamet senaryosu) ve Postapokaliptik (kıyamet sonrası senaryosu). Apokaliptik senaryolar henüz kıyametin gerçekleşmediği, gerçekleşme tehdidinin var olduğu ve insanların buna hazırlandığı, en nihayetinde de görsel efektlerle süslü, dehşeti gözler önüne sermeye gayret eden sahnelerle süslü senaryolarken Postapokaliptik senaryolar kıyametin çoktan gerçekleştiği, kalan insanların çeşitli açmazlar yaşadıkları, hayatta kalma mücadelesi verdikleri ve kıyametten arta kalan olumsuzluklarla mücadele ettikleri eserlerdir.

Aslına bakarsanız bilimkurgu sinema türünde çokça beğenilen yapıtlar genelde kıyamet ya da kıyamet sonrası senaryolarıdır. Örneğin Terminator, Matrix Üçlemesi, War of The Worlds, Independence Day, World War Z, 12 Maymun, Yarından Sonra… 1990’lardan önceki sinemaları da listeye katarsak bu liste epey bir uzar gider.

Peki bunca kıyamet senaryosunun hepsi birbirine benzemekte midir? Hepsi insanlığı aynı boyutta mı tehdit etmektedir? Kaynakları arasındaki farklar nelerdir? Daha da mühimi bir yerlerde bu konuları düşünüp de bu senaryoları değerlendiren, sınıflandıran birileri mevcut mudur?

Aşağıdaki video, Douglas Adams’ın aslında bir radyo tiyatrosu olarak yazdığı ancak beyaz perdeye de aktarılan Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı filmden bir sahneyi içeriyor: Dünya’nın komple yok oluşu.

Yazının tamamı için:acikbilim.com/2014/11/incelemeler/kiyam. . .