Kızarmış Dondurmalar =)

Eylül 2014 | Winterwitch, Executive Chef
Hmm sonbaharın gelmesiyle dondurmadan uzak durulacak diye birşey yok hem sıcak hem soğuk ikisini aynı anda tüketmiş oluyorsunuz kızarmış dondurma yiyerek. Aklıma nereden mi geldi sabah uyandım bugün tatlı yapsam ama ne yapsam diye düşünürken birden neden kızarmış dondurma yapmıyorum ki dedim ve sizlerle de paylaşmak istedim. Kızarmış dondurma yaparken maraş dondurmasını tercih ederseniz daha iyi sonuç alırsınız. Yine de böyle bir zorunluulk yok istediğiniz çeşidi kullanabilirsiniz. Limonlu ve sade benim tercihim =)
Şimdi efenim malzemeleri sayıyorum

Dondurma
Yumurta
Un
Corn Flakes musli de kullanabilirsiniz hatta pirinç patlağı da gayet leziz olur.
Bol Hindistan Cevizi
Kızartmak için yağ
Süslemek için benmari usülü erimiş çikolata kullanabilirsiniz yada meyve sosları kullanabilirsiniz.

Dondurucudan çıkarttığımız dondurmayı ortalama portakal büyüklüğünde parçalara ayırıyoruz. Biraz erimelerini bekliyoruz. Ardından hızlı hareket edeceğiz çünkü avuç içinde yuvarlarken çorba olabilirler. Neyse efenim her bir parçayı avucumuza alıp biraz yassılaştırıyoruz ortasına cornflakes koyuyoruz. Tabi cornflakesleri önce elinizle ufalayın. Ardından içi çıkmayacak şekilde kapatıyoruz. Yuvarlıyoruz. Önce una sonra yumurtaya ve sonrada hindistan cevizine buluyoruz. Arzu ederseniz hindistan cevizinin içine biraz tarçın ve tozşekerde karşıtırabilirsiniz. Şeker eriyince karamelize pek hoş bir tat vermekte. Bu işlemi yaptıktan sonra dondurucuya tekrar atıyoruz.
Ardından kızgın yağda kabuk renk değiştirinceye kadar 30 40 saniye kadar tutuyoruz. Servis tabağına alıp dilerseniz soslarla süsleyip hemen servis ediyoruz efenim. Benmari usülü erittiğiniz çikolatayı sıcak dökün pek harika olur pek güzel olur. =) Dışını kaplamak için evde kalmış bisküvileri de kullanabilirsiniz hindistan cevizi sevmiyorsanız veya dışını da cornflakesle kaplayabilirsiniz. Aklıma gelmişken içine fındık ceviz bademde konabilir efenim ufalanmış hatta damla çikolatada koyabilirsiniz. =)

634