Koku Gidermek İçin Öneriler

Ağustos 2013 | Turan Söylemez, Araştırmacı
Ağız Kokusu:
Ağız kokusu için kahve çekirdeği çiğnenmelidir.

Ağızdaki Soğan Kokusu:

Birçok kimse soğan kokusundan çekindiği için soğan yemez. Bunun için soğan yedikten sonra ağızda biraz ekmek kabuğu veya maydanoz gerekmektedir.

Ağız Kokusu
Balık Kokusu:
Balık pişirdikten sonra mutfakta kalan kötü kokuyu gidermek için, yarım limon kesin. Ocağınızı yakın ve çok kısık ayara getirin. Limonu ateşin üzerine oturtun. Yavaş yavaş yanacak olan limon hem balık kokusunu yok edecek, hem de mutfağınıza hoş bir koku yayacaktır.
 • Balık kokusunu tabaklardan, çatallardan, bıçaklardan çıkarmak için yıkama suyuna bolca kahve telvesi atın. Telve balık kokusunu emecektir. Sonra da bol su ile durulayın.
Ağız Kokusu

Boya Kokusu:
Boya kokusundan rahatsız oluyorsanız bunun önlemini boya yaparken ya da işlemi bitince alabilirsiniz. Bunun için:
 • Boya kutusuna, litre başına 2 çorba kaşığı vanilya karıştırın.
 • Boyadığınız odaya, içinde kesik bir soğan bulunan soğuk su dolu bir kap yerleştirin. Ekmek içiyle doldurulmuş bir tabak da aynı işi görecektir.
 • Yeni boyanmış bir odanın boya kokusunu yirmi dört saat içinde tamamıyla geçirmek mümkündür. Odanın orta yerine, içinde kireç kaymağı bulunan bir tabak koyun. Pencere ve kapıları sıkı sıkı kapayın ve yirmi dört saat böylece bırakın. Bu süre dolduktan sonra kapı ve pencereleri açarak odayı havalandırın.Ağız Kokusu
Buzdolabı Kokuları
Buzdolabındaki yiyeceklerin kokuları birbirine karışır. Bu kokuyu gidermek için küçük bir kaba biraz süt koyup buzdolabınızın bir köşesine yerleştirirseniz. Bir süre sonra sütün istenmeyen bu kokuları emdiğini göreceksiniz.
 • Buzdolabınızın içi kokuyorsa bu kokuyu gidermek için bir miktar vanilyayı suda eritip dolabınızın içini bu karışıma batırdığınız bezle ovarak silin. Koku bir süre sonra kaybolacaktır.
 • Bunun yanında temizlerken sabunlu temizleme suyuna biraz karbonat atarsanız iyi bir sonuç almış olacaksınız.
 • Buzdolabındaki kavun kokusu son derece rahatsız edicidir. Bunu gidermek için dolaba sirke ile ıslatılmış bir peçete koymanız yeterli olur.Ağız Kokusu
Küf Kokusu
Bütün bir kış kapalı kalan yazlık evlerin büfeleri küf kokar. Bu kokuyu gidermek için önce büfeyi boşaltıp sabunlu suyla bir kez daha silip kuruması için tüm kapıları açık bırakılmalıdır. Daha sonra da her katına bir tutam karanfil yerleştirilirse birkaç gün içinde küf kokusu kaybolur.

Ağız Kokusu

Dibi Tutan Yemeklerin Kokusu

Yemeklerin dibi biraz yandığı zaman, yemeğin dibini karıştırmadan üstten yemeği alın. Başka bir tencereye geçirin ve içine birkaç dilim limon atarak yine bir süre pişirin. Yanık kokusu gidecektir.

Ağız Kokusu

Ekmek Tahtasının Kokusu
Ekmek tahtasının kokusunu gidermek için tahtayı ikiye böldüğünüz bir limonun kesik yüzüyle iyice ovun.
Ağız Kokusu
Ellere Sinen Soğan Kokusu
Soğan soymaya başlamadan önce parmaklarınızı sirkeye batırırsanız soğan kokusu ellerine sinmez.
 • Ellerinizi diş macunu ile yıkamak kokuları götürecektir. Bunu sarımsak kokusu içinde uygulayabilirsiniz.
 • Soğan doğrarken elleriniz kokuyorsa elleri tuz ile ovalamak suretiyle kokuyu giderebilirsiniz.
 • Ellerinizdeki soğan kokusunu çıkarmak için haşlanmış patatesle ellerinizi ovmayı deneyin.
Ağız Kokusu

Kavanozdaki Kokular

Bu kokuları yok etmek için, kavanozun yarısına kadar soğuk su koyun. Suyun içine de bir çorba kaşığı hardal atın. Hardallı suyu iyice çalkalayın. Sonra da bir kaç saat şişeyi içindeki hardallı suyla bırakın iyice çalkaladıktan sonra, şişeleriniz ve kavanozlarınız kullanılmaya hazırdır.Ağız Kokusu

Fırındaki Kötü Kokular
Fırınınıza sinmiş yemek kokusu için fırının ortasına yarısı sirke yarısı su ile doldurulmuş bir tava koyun. Fırınınızı bir kaç dakika çalıştırın. İstenmeyen kokuların kaybolduğunu göreceksiniz.Ağız Kokusu

Kızartma Kokusu
Kızartma yaparken mutfağınızın kötü kokmasını istemiyorsanız kızartma işlemi sırasında ocağın diğer gözünde bir tencerede sirkeli su kaynatın.
Ağız Kokusu
Kullanılmayan Çaydanlıklar
Kullanılmayan çaydanlıklar zamanla pek de hoş olmayan bir koku edinirler. Bunu önlemek için en kolay yöntem kullanmadınız süre içinde çaydanlıklarınızın içine bir parça kesme şeker koymaktır.

Ağız Kokusu

Lahana Kokusu
Bu kokuyu önlemek için lahanayı pişireceğiniz tencerenin içine küçük bir torbaya yerleştirilmiş ekmek içi koyun. Böylece lahananız kokusuz pişecektir. Torba içinde olduğundan ekmek içinden kurtulmanız da çok kolay olacaktır.
Ağız Kokusu

Sigara Kokusu
 • Sigara içilen odalar iyice havalandırılması gerekmektedir.
 • Az miktarda oda spreyi sıkarak odanıza hoş bir koku getirebilirsiniz.
 • Sigara kokusunu yok etmek için mum yakmayı da deneyebilirsiniz.
Ağız Kokusu

Toprak Kapların Kokusu
Güveç yapmak için kullanılan kapların yemeklerinize toprak kokusu vermesi için kullanmadan önce kabı ısıtın, içine bir bardak sirke dökün, soğumasını bekleyin. Koku bir süre sonra gidecektir.
Ağız Kokusu

Yemek Kokuları
 • Yemek kaplarındaki yemek ve balık kokularını yok etmek için limon kabuğu ile ovun.
 • Sıcak sirke ile yıkamak da aynı neticeyi verir.
 • Bunun yanında sabunlu suyun içine katılacak bir kaşık kahve kokuları giderecektir.
Ağız Kokusu