Kosgeb Destekleri ve Başvuru Süreçleri

Eylül 2013 | Ozlem Yalcin, Gıda Mühendisi
KOSGEB DESTEKLERİ ve BAŞVURU SÜREÇLERİ

KOSGEB’in açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme Dairesi Başkanlığıdır. 20 Nisan 1990 yılında KOBİ’lerin kurumsallaşma, ihracat ve Ar-Ge konularında desteklenerek geliştirilmesi amacı ile kurulmuştur.
KOSGEB’ e üye olmak için öncelikle firmamızın KOBİ tanımına uyup uymadığını kontrol etmek gerekir. Yılda 250 kişiden az çalışan istihdam eden, yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 40 milyon TL yi geçmeyen işletmeler, KOBİ olarak kabul edilir.
KOSGEB'e kayıt olmak için kosgeb.gov.tradresinden E-KOBİ menüsüne girip, “Kosgeb’e ilk başvuru” seçeneğini tıklamanız yeterli olacaktır. KOSGEB veri tabanına kaydolduktan sonra, işletmenin KOSGEB tarafından Kobi olarak değerlendirilmesi için Kobi Beyannamesini doldurup, diğer istenen evraklarla birlikte KOSGEB merkezine ulaştırmanız gerekmektedir. KOSGEB uzmanınız bu beyanname ve diğer evrakları kontrol ettikten sonra ekranınızı açacak ve buradan istediğiniz desteğe başvuru yapabileceksiniz.
Peki nedir KOSGEB’den alabileceğimiz destekler:
Genel Destek Programı kapsamındaki;
Yurtiçi Fuar Desteği, Yurtdışı İş Gezisi Desteği, Tanıtım Desteği, Eşleştirme Desteği, Bağımsız Denetim Desteği, Nitelikli Eleman İstihdam Desteği, Danışmanlık Desteği, Eğitim Desteği, Enerji verimliliği Desteği, Tasarım Desteği, Sınai Mülkiyet Hakları Desteği, Belgelendirme ve Test, Analiz, Kalibrasyon Desteklerinden faydalanabilirsiniz.
Tüm bu destekler için KOSGEB fatura rakamının %50 sini karşılayarak destek olmaktadır.
Peki süreç nasıl işliyor?
İşletmeniz adına her bir destek için başvuru yapmanız gerekmektedir. KOSGEB bu başvuruları değerlendirecek ve sonucu size bildirecektir. Yapılan harcamanın faturasının KOSGEB’ e gönderilmesi ve ödemesinin yapıldığının da ayrıca belgelenmesi gerekmektedir. KOSGEB gönderilmiş olan tüm evrakların incelemesini gerçekleştirdikten sonra firma banka hesabına destek rakamını yatırır.
Ayrıca KOSGEB ile ilgili tüm sorularınıza 444 1 567 numaralı telefondan yanıt alabilirsiniz.

Ve diğer sorularınız için inploid'e soru sorup bana yönlendirebilirsiniz.