Kullanıcı Arabirimi Tasarlamak

Nisan 2012 | Burcu Krk, Bilişim Sistemleri Ve Teknolojileri Bölümü Öğrencisi
Formlar (pencereler) Windows uygulamalarının temel elemanlarıdır. Aslında formlar kullanıcıların programla etkileşim evrelerinin temelini kurar. Kontroller ve menüler belirli özellikleri programa katmak için formlara eklenebilir. Buna ek olarak oluşturulan programın fonksiyonel olmasını sağlar. .NET Framework uygulamanızın görsel sunumu için çeşitli grafiksel öğeler, formlar, kontroller, şeffaf elemanlar ve gölgeli elemanlar sunar. Windows formlarına ilişkin sınıflar, System.Windows.Forms isim
alanında bulunmaktadır.

* Her form bir class'tır. Dolayısıyla inherit edilebilir.

* Kontroller, kullanıcıların erişebileceği bilgiler ve seçeneklerdir. Kontroller mesela, etiket veya resim kutuları bilgi gösterebilir. Metin kutuları, liste kutuları, combo box’lar hem bilgi gösterir hem de kullanıcının bilgi girişi yapabilmesini sağlar.

* Butonlar kullanıcının bir olayı (programı kapatmak gibi) gerçekleştirmesini sağlayabilir.

* Menüler genellikle bir uygulama içindeki tüm formlar için ortak olan bir üst seviye komutları saklar, mesela “save” komutu yardımıyla bilgiler kaydedilip programdan çıkılabilir. Menü elemanları uygulamanın farklı noktalarındaki özelleştirme seçenekleri ile aktif veya pasif edilebilir.