Kuru Cilt Bakımı

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Eğer kuru ve kaşıntılı bir cildiniz varsa, cildinizi rahatlatmak isteyebilirsiniz. Kuru cildinizi rahatlatmak için sadece sürdüğünüz şeyler yetmez. Cildinizi nasıl temizlediğinizden tutun da giydiklerinize kadar çoğu etken kuru cildinizi rahatsız eder. Cildinizi yumuşatmak için yapabilecekleriniz:
  • Buharlı banyolar kuru ciltlere iyi gelir ama aynı şey sıcak su için geçerli değildir. Çünkü sıcak su vücudun doğal yağ bariyerlerini soyar. Ama cildinizin nemini koruması için bu bariyerlere ihtiyacı vardır. Dermatologlar ılık ve kısa duşları tavsiye ediyor.

Cilt Bakımı
  • Duş alırken cildinizi parfümsüz bir temizleyiciyle temizleyin. Parfümlü yada antibakteriyel sabunlar cildinize zarar verebilir. Seramid yağ bileşenleri içeren bir temizleyici de çok iyi bir fikirdir. Bu yağ bileşenleri cildinizin soyulan bariyerlerini onarır.
  • Güneş, cilt kuruması ve kırışıklıkların en temel sebeplerindendir. Bu yüzden doğru giyinmeniz gerekir. Çok fazla terlememek için çok kalın giyinmemeye çalışın. Kışın, dudaklarınızın çatlamaması içinse güneş koruyuculu dudak balmlarından kullanın.
Cilt Bakımı
  • Sıradan nemlendiriciler bile kuru cildi rahatlıkla nemlendirir. Yada bu nemlendiriciler yerine mineral yağları ve losyon kullanabilirsiniz. Cildiniz çok kuruysa, aldığınız nemlendirici mutlaka ceramid, stearik asit yada gliserin içermeli.
Cilt Bakımı
  • Soğuk havalarda çok dikkatli olmalısınız çünkü kuru bir cilt soğuk havalarda çok tahriş olur. Evinizin sıcaklığının çok sıcak olmamasına dikkat edin. Çünkü kuru hava cildinizi daha da kurutur. Bir higrometre yardımıyla ortamın nemini ölçebilirsiniz.
Cilt Bakımı