KURU MEYVELER

Nisan 2014 | Tutku Yılmaz, Diyetisyen
Kivi kurusu; Potosyum, kalsiyum, demir, A ve C vitaminleri bakımından zengin. Yüksek lif içerir. Kan basıncını dengeler, tansiyon ve kolesterolü düşürür. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mide ve kansızlığa iyi gelir.

12447

Dut Kurusu; B1, B2, Kalsiyum, demir, C vitamini bakımından zengin. Beyaz dut idrar sökücü ve ateş düşürücüdür.
12447

Mango Kurusu; E, C, A vitaminleri bakımından zengin. Cilt güzelliği ve saçlar için faydalı. Kanı temizler ve sindirimi hızlandırır. Kuvvetli bir antitoksidandır.

12447

Çilek Kurusu: Çok miktarda demir ve fosfor bulunur. C, B, K vitaminleri açısından da zengindir. Vücuda kuvvet verir. Kolesterolü düşürür. Damar tıkanıklığını önler.

12447

Kuru Erik: B1, B2, B3, B6, C, A, E vitaminleri içerir. Vücuttan toksitlerin atılmasında yardımcı. Rakipleri arasında yabanmersini ve kuru üzümün iki kat antioksidandır. Kan şekerinin düşmesini engeller.

12447

Muz Kurusu: Stresi ve tansiyonu azaltır. Öksürüğe ve göğüs ağrılarına iyi gelir. Krampları engeller.
12447

İncir Kurusu: Kansere karşı bağışıklığı güçlendirir. Hamile ve çocuklarda kemik gelişiminde etkilidir. Kanı güçlendirir. Demir açısından zengindir. Protein içerir.
12447

Ananas Kurusu: Sindirim sistemine yardımcı, Doğal iltihap önleyici, Vücuttaki yağı azaltır. Vücuttaki sodyum oranını azalttığı için yüksek tansiyondan korur. C Vitamini bakımından zengin.
12447

Yaban Mersini Kurusu: Kan şekerini düzenler. İdrar yollarını temizler, Görme kaybına faydalıdır.

12447