Kuruçeşme Parkı kapanıyor mu? Tekne park işi nereden çıktı?

Şubat 2014 | Hakan Köse, İnternet Girişimcisi
Az önce internette karşılaştığım bir uyarı ile harekete geçmeye karar verdim: twitter.com/cemvecem/status/43766236643...

Araştırınca şu habere rastladım;
İspark Kuruçeşme'ye tekne park yapıyor: denizhaber.com.tr/limanlar/52770/ispark...

Şimdi size özetleyeyim; durum göründüğü kadar masum değil onu tahmin edersiniz. Aynı şey İstinye ve Tarabya'da yapıldı.

5855

Şimdi kullanışlılık meselesini bilemem ancak bu şehirde yaşayan biri olarak nefes alabileceğimiz her alanın işgal edilmesine kesinlikle karşıyım. Yapılan iş, tamamen para kazanma üzerine, şöyle ki: istmarin.com.tr/tekne-park-fiyat-tarife...

Şimdi ortaya çıkan manzaraya bakınca, havadan kuş bakışı güzel görünebilir size belki ancak oraya gittiğinizde sahil şeridi boyunca denizi görmek yerine park etmiş tekneleri görmek gerçekten çok kötü.

Bence, bu düzenlemeler yapılırken en azından orada yaşayan vatandaşa bu sorulmalı, izin vermezse yapılmamalı ya da yapılması bu kadar kolay olmamalı bu işlerin.

Şimdi bu iş İstinye ve Tarabya'da yapıldı, karlı bir iş. Şimdi sırada, Beykoz, Kuruçeşme, Çengelköy, Anadolu Hisarı, Çubuklu ve Arnavutköy var. Malum karlı iş.

İnanmıyor musunuz? Buyrun: emlakkulisi.com/ispark-beykoz-ve-pasaba...

Zaten bir süre sonra İspark özelleştirilecek, satılacak. Böylece değeri de artar.

Bir de şu var:
"İSPARK'ın işlettiği İstinye ve Tarabya'daki parklarda 1 yılda yaklaşık 5 milyon lira gelir elde edildi. Bu rakamın ticari ve turizm amaçlı yat ve teknelerle aynı zamanda kısa süreli ve günlük bağlama ile yılda 10 milyon liraya ulaşması bekleniyor. İstinye ve Tarabya'nın ardından 9 bölgede yapılacak tekne parklarla yasadışı toplanan gelirler kayıt altına alınarak yaklaşık 150 milyon lira gelir elde edilecek. "
Kaynak: emlakkulisi.com/isparktan-5-bin-tekneye...

Bu konuya duyarsız kalmayalım diyeceğim ama vatandaşı dinleyen, sallayan yok ki. Yazık, bu değerler yok edilince geriye döndürmek gerçekten mümkün olmuyor çoğu zaman.