KUŞLAR

Nisan 2012 | Gonca Köse, Öğrenci
Canlılar aleminde yeryüzüne gelen canlıların belirli bir sıraya göre yeryüzünde belirmeye başladığı düşünülmektedir. Kuşlarda (aves) sürüngenlerden sonra gelmektedir. Eski kuşlar sürüngenlerden bir takım izler taşırlar buda yine evrimsel bir yapının sonucudur. Eski kuşlarda bugünkülerde olmayan dişler, kanatlarında tırnaklar ve kuyruk kısmında uzunluk görülür.Hayvanlar Alemi

Günümüzde uzun kuyruklu kuşlardan olan tavus kuşunun uzun kuyruğu tüylerinden kaynaklanmaktadır. Tavus kuşu ülkemizde doğal olarak bulunmaz. Tüyleri kur yapmada kullanılır. Yapılan bir araştırmada tüyleri kesilen bu kuşların üreyemediği görülmüştür. Takılan yapay tüylerle üremeye devam etmiştir.

Hayvanlar Alemi

Kuşların tüyleri,uçabilen kuşlarda asimetriktir.Kısa ve uzun tarafı bulunur kısa tüyler dışarı doğru bulunur bu tüyler çok sıkı bir şekilde birbirine bağlı olarak bulunur elinizle ayırmak istediğinizde çok zor ayrılır. Örneğin martı tüyü. Ancak bir deve kuşundaki tüy simetriktir ve tüylerinin arasında boşluklar bulunur kanca yoktur. Deve kuşunun göğüs kafesi (sternum) düzdür, uçabilen kuşlarda kanat kaslarının bağlandığı omurgadan yoksundur. Birkaç kuş türümüz;

Baykuş: Baykuşlar diğer kuşlardan farklı olarak gözleri iki yanda değil tam olarak öndedir. Bu onlara yan taraflardan gelebilecek olan tehlikelere karşı korunmasında kötü bir özellik olacakken bu hayvanlar başlarını 270 derece döndürerek bu etkiyi ortada kaldırırlar.

Hayvanlar Alemi

Yalı çapkını: Balıkla beslenen bir sulak alan kuşudur. Eskiden boğazda balığın bol olduğu zamanlarda havada asılı kalarak beslenmek için balık ararmış ve bu duruşu yalıları gözetliyormuş hissi verdiği için bu ad verilmiştir.

Hayvanlar Alemi

Flamingo: Flamingolar tuzlu sulardaki tuz yengeçleriyle beslenirler. Bu hayvanları tuz yoğunluğu yüksek göllerde çok görebiliriz. 44 yıl yaşadıkları tespit edilmiştir. Beslenecekleri zaman başlarını üst gagaları yere dayanacak şekilde suyun tabanına sokarlar. Bu sayede yengeçleri, yumuşakçaları, algler vb. alınmış olunur.

Hayvanlar Alemi

Karabatak: Sula kalan kuşudur. Göller ve denizlerde yaşarlar. Suya tüm vücutlarıyla dalar ve uzun süre su altında kalabilirler. Rengi beyazdır üreme döneminde ön taraftaki tüyleri beyazlaşır. Suya her dalışlarında yeniden uçabilmek için saatlerce kanatlarını açıp beklerler.

Hayvanlar Alemi