Kuyruklu Yıldızla Kayan Şöhret

Ekim 2014 | Rıdvan Bayhan, Teknik Öğretmen
990
*Tycho Brahe

... Aniden yeni, parlak bir yıldız görünmüş (gökbilimciler daha sonra bunun patlayan bir yıldız veya süpernova olduğu sonucuna vardılar) ve dünyanın her köşesindeki insanların merakla gözlerini gökyüzüne çevirmesine yol açmıştı. Tycho Brahe adındaki Danimarkalı gökbilimci, "Bu gerçekten de bir mucize... Dünya'nın başlangıcından bu yana doğada meydana gelen mucizelerin en büyüğü" diyerek hayranlığını dile getirmişti.

Aristoteles'in teorisi açısından bu mucize, teorisinin en önemli dayanağı olan göklerin değişmez ve bozulamaz olduğu ilkesini yıktığı için tam bir felaketti. Sadece dünyevi alemde her şeyin gelip geçici olması beklenebilirdi.

990
**Aristoteles

Bundan beş yıl sonra, ikinci bir işaret felaketi daha da büyütmüştü. Bu kez işaret, Avrupa'nın tamamında gün ışığında bile görülebilecek kadar parlak bir kuyrukluyıldızdı. Yıldız yeterince şaşırtıcıydı, ancak gökbilimci Brahe ıraklık açısını ölçtüğünde daha da şaşkına döndü.

Iraklı açısı gökbilimcilerin meslek sırlarından biri olacak kadar yararlı gördükleri bir optik yanılsamadır. Bir cisme önce sağ, sonra da sol gözle bakıldığında, cisim arka plana göre yer değiştirmiş gibi görünür. Cismin gözden uzaklığı arttıkça, yer değiştirme miktarı, yani ıraklı açısı azalır (işaretparmağınıza farklı uzaklıklardan bakarak bunu kendiniz de görebilirsiniz) .

Kuyruklu yıldız söz konusu olduğunda, sağ göz rolünü Danimarka kıyılarının açığındaki bir adada gözlem yapan Brahe, sol göz rolünü de Prag'da gözlem yapan meslektaşları oynuyordu. Bu iki bakış arasındaki fark, yani ıraklık açısı, Brahe'ye kuyruklu yıldızın Dünya'ya Ay'dan dört kat daha uzakta olduğunu hesaplama imkanı verdi.

990

Gökbilimciler buna inanamıyordu. Aristoteles, kuyruklu yıldızların Dünya'nın atmosferindeki şiddetli bir karışıklıktan kaynaklandığını ve bulutlardan daha uzakta olmadıklarını söylemiş ve gökbilimciler de buna daima inanmışlardı. Bir kuyruklu yıldızın gökyüzünde, Ay'dan daha uzakta bir yerlerde dolaşması düşünülemez bir şeydi.

Dolayısıyla, birdenbire ortaya çıkan bu yeni yıldız ve kuyruklu yıldız, Aristoteles'in yıldızlarla ilgili şöhretine gölge düşürmüştü. Gelecek açısından önem taşıyan bu yıllarda Aristoteles'i haklı çıkaran tek şey, kuyruklu yıldızların kıyamet habercisi olduğuna dair inancıydı. Kuyruklu yıldız onun Evren'le ilgili teorisinin sonunu getirmiş ve bu açıdan gerçekten de haklı çıkmıştı.

*Tycho Brahe --- tr.wikipedia.org/wiki/tycho_brahe
**Aristoteles --- tr.wikipedia.org/wiki/aristoteles

Kaynak: Dünyayı Değiştiren Beş Denklem / Michael Guillen - Syf: 34-35