Latin Amerikan Dansları

Mart 2013 | Harun Yalçın, Sosyolog
TANGO

Arjantin kökenli partner ile yapılan bir dans. Uruguay'ın da tangonun gelişiminde katkıları bulunduğu için bazı kaynaklarda Arjantin-Uruguay kökenli bir dans olarak da kabul edilir. Ancak Tango 2009 yılından itibaren UNESCO Kültür Mirasları Listesi'nde Arjantin dansı olarak geçmektedir.

Tango dansı Afrika ve Avrupa kültürlerinden etkilenerek doğmuştur. 1800'li yıllarda Montevideo(Uruguay) ve Bounes Aires'e gelen çoğunun köle olduğu düşük bütçeli insanlar tarafından ilk olarak oynanmaya başlamıştır. İstediği koşullarda yaşayamayan bu insanlar tarafından yaratılan tango dansında hırçınlık, asilik, küstahlık gibi bazı duygular ön plana çıkmıştır. Tango dendiği zaman insanların ilk aklına gelen tutku duygusu da buradan gelmektedir.

Tango günümüzde tüm dünyada oynanılan bir dans. Dünyanın değişik bölgelerinde Tango bir çok farklı stilde oynanmaktadır. Arjantin Tango en yaygın stili olsa da yaklaşık on farklı stil bulunmaktadır. Popüler kültürde Tango pek çok kez işlenmiş, bir çok filme ve kitaba konu olmuştur.SALSA

Salsa Suelta dışında partnerle yapılan tüm Latin Amerika ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yaygın olan bir dans türüdür. Orjin noktasının Karayip olduğu tahmin edilmektedir. Salsa dansı Amerika, Afrika, Karayip ve Avrupa kültürlerinin etkisiyle oluşan çok çeşitli bir danstır.

Salsa sosu bir çok baharatın bir araya gelmesiyle oluşur ve tıpkı o da Salsa dansı gibi oldukça çeşitlidir. Salsa dansı ile sosu arasında böyle bir bağ ilişki vardır.

Salsa dansının Tango'dan farklı olarak adımlaması biraz daha farklı ve daha zordur. Tango'da olduğu gibi Salsa dansında da bir çok farklı stil bulunmaktadır. Ülkeden ülkeye değiştiği gibi stiller bazen aynı ülkenin farklı şehirlerinde bile değişiklik gösterebilir. Örnek vermek gerekirse Los Angeles ile New York şehirlerinde oynanan salsa farklılıklar göstererir.SAMBA

Brezilya'nın geleneksel dansı.UNESCO tarafından da Brezilya dansı olduğu kabul edilmiştir. Rio Karnavalında tekli diğer ortamlarda partnerli olarak yapılabilir. Salsa dansının kökeni aslında çok eskilere 8. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Arap yarım adasında oynana kabile oyunlarının Samba'nın çıkış noktası olduğu kabul edilmektedir.

Günümüzde oynan Samba ise 19. yüzyıldan itibaren oynanmaya başlanmıştır. Sao Paolo, Bahia, Minas Gerais, Maranhao eyaletlerinde Afrikaların bir dansı olarak ortaya çıkmıştır ve adha sonraları Brezilyalıların geleneksel dansı haline gelmiştir.

Samba dansı dizler hafifçe bükülerek yapılır ve oldukça hareketlidir. Samba dansında oldukça çeşitli müzik enstrümanları kullanılır. Kullanılan bazı enstrümanlar şu şekildedir: akustik gitar, banço, bas gitar, bateri, klavyeli çalgılar, saksafon, trompet..ÇA-ÇA-ÇA ve RUMBA

Bu iki dans türü de aynı dans familyasında bulunmaktadır. Dans ritimleri ve adımları oldukça birbirine benzemektedir. Ça-ça-ça Küba, Rumba İspanyol kökenlidir. Kalça hareketleri oldukça önemlidir ve diğer Latin danslarına göre daha zordur.

BACHATA

Dominink Cumhuriyet'ine ait bir dans çeşididir. Ancak daha sonra dünya çapında bir üne kavuşmuştur. İlk olarak 196O'lı yıllarda ortaya çıkmış ama adını tüm dünyaya duyurması 1991 yılına kadar zaman almıştır.