Lazer Epilasyon Yan Etkileri ve Riskleri

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Lazer epilasyon her ne kadar güvenli de olsa bazı olası yan etkileri ve zararları var. Bu zararları ve yan etkileri bilmek karar verme sürecinde olan insanlara yardımcı olabilir.

Lazer epilasyonun kısa vadedeki etkileri bölgede şişkinlik ve kızarıklıktır. Normal şartlarda bu etkilerin bir kaç güç içinde kaybolması gerekir. Ama bazı yanlış uygulama sonucu oluşan nadir durumlarda hastalar ten renginde değişiklik ve deride yanmalar gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Bu yüzden lazer epilasyonun yaptırıldığı yer ve yapan kişinin uzmanlığı çok önemlidir.

Deride Yanmalar
Deride yanmalar, lazer epilasyonda en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Eğer kıl kökleri yerine deri lazer ışınlarını emerse bu durum ortaya çıkar. Bu sorun genellikle koyu tenli hastalarda görülür. Çünkü koyu renk pigmentleri lazer ışınlarını çok daha rahat emer. Örneklere baktığımızda bazılarının çok ciddi yanmalar, çoğununsa hafif yanmalar olduğunu görüyoruz.

Bu riskleri en aza indirmek için gittiğiniz kliniğin en son teknoloji sistemleri kullandığına ve işlemi yapacakların uzmanlığına dikkat etmelisiniz. Ortalama fiyattan daha ucuza bu işlemi yapan yerlerden kaçınmalısınız.

Ten Rengi Değişimi
Lazer bazen melanin üretimini harekete geçirebilir. Bu aynı güneşte bronzlaşmak gibidir, ama kalıcıdır. Bazen de melanin üretimini azaltarak pigment kaybına yol açar. Bu durum da koyu tenlilerde daha sık görülür.