LiPo piller hakkında bazı bilgiler

Nisan 2013 | Serkan Kiose, Girişimci
Yapısında Lityum ve Polimer kimyasallarını barındıran pillere kısaca LiPo piller denilmektedir. Özellikle radyo kontrollü ve elektrikli modelcilik ile ilgilenenler bu pilleri daha da yakından tanırlar. Modelcilik için oldukça faydalıdır. Günümüzde bu tarz piller artık elektronik cihazlarda da kullanılmaktadır sıklıkla.

Lipo pillerin en önemli özelliği hücrelerden oluşmadıdır. Pil içerisindeki her bir hücrenin 3,7 voltluk nominal voltajı vardır. Hücrelerin birbirine bağlanma durumlarına göre de kısaltmaları vardır. S harfi seri bağlı hücreler için kullanılır. Örneğin 3S 3X3,7V=11.1 Voltluk bir pildir. Seri bağlı hücre sayısının ardından paralel bağlı set için ise 3S2P gibi ifadeler kullanılır. Aynı 3 seri hücreli pilden 2 tane paralel bağlı anlamına gelir. Bu durumda voltaj değer yine 11,1 Volt iken pilden çekilebilecek akım değeri 2 kat artmış demektir.

Model Helikopter
Örneğin yukarıdaki pil 850mA'lik 3S (11,1V) bir LiPo pildir. En alt sağda 3 Cell (11,1V) işaretlidir.

LiPo pillerde, pil içerisindeki hücrelerin her birisinin boşalmaya yakınken voltajı 3V civarında tam sarjlı iken ise 4,2 volt olmaktadır. Herhangi bir hücre 3V altına düştüğü vakit pil işlev göremez. Standart olarak 4,2V seviyesine sarj edilen her bir hücre pilin kulanılabilmesi için gereklidir.

Bu pillerin artıları ve eksileri ise şu şekildedir.

Artıları:
  • NiCd ve NiMH pillere göre daha fazla akım üretebilirler.
  • Diğer tür pillere göre kullanım süreleri daha uzundur.
  • Diğer pillere oranla daha hafiftirler (modelcilikde kullanımını artırmıştır).
  • İstenilen şekilde ve ölçüde üretilebilirler.
  • İstediğiniz anda şarj edebilirsiniz.
Eksileri:
  • Özel şarj cihazları ile şarj edilmeleri gereklidir.
  • Hücrelerden birisinde arıza meydana gelirse pil tamamı ile kullanılmaz hale gelir.
Kısa devre yaptırılan LiPo piller aniden ısınabilir ya da bozulabilir. Modelcilikte kullanıyorsanız, ana motora bağlı ESC (Electronic Speed Control) devreniz pilin değerinin 3V altına düşmesini engeller ve bu değere yaklaşınca motorun devrini düşürür pili de korumak için. Bu aşamada pili şarj etmeniz gereklidir.

LiPo pilleri sarj ederken Balance Charger denen, pilin içerisindeki her hücreyi dengeli olarak şarj edebilen ve size bildirimde bulunabilen özel şarj aletleri kullanılması gerekir (Örn: hobbyking.com/hobbyking/store/__14857__hobbyking_50watt_5a_x...). Bu aletler her hücreyi ayrı ayrı 4,2 V olarak şarj ettikten sonra hücre başına şarjı durdurmaktadır.

Pili uzunca bir zaman kullanmayacaksanız yarım şarjlı olarak yani 3,50 ile 3,8 (hücre başına) volt arası değerlerde saklamanız pil ömrünü uzatır.