Lupus Hastalığı

Nisan 2013 | Ece Naz Sonat, Dil Bilimci
Lupus, hayat boyunca süren bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bağışıklık sistemi, vücuttaki sağlıklı dokulara saldırır ve bu dokularda hasar meydana gelir. Belirtileri deri üzerinde görülse de, genelde eklem ağrısı gibi içten belirti verir. Bazı nadir durumlarda kalbe, böbreklere ve diğer hayati organlara zarar verir. Tedavisi olmamasına rağmen, zararını en aza indirmenin yolları vardır.

Eklem Ağrısı
Eklem ve kas ağrıları, lupusun en yaygın belirtileridir. Bu ağrılar vücudun her iki tarafında da aynı anda hissedilir. Ağrıyan yerler dokunulduğunda sıcaktır. Ama lupus ağrısı sürekli bir ağrı değildir.

Kelebek Şeklinde Kızarıklıklar
Kelebek şeklinde kızarıklıklar, lupusun en belirgin özelliğidir. Bu kızarıklıklar yanak ve burunlarda oluşur. Diğer yaygın deri problemleri ise güneşe duyarlılık, vücutta morluklar ve kırmızı noktalar.

Bağışıklık Sistemi

Tırnaklarda Değişiklik
Lupus tırnakların kırılmasına ve tırnak etrafındaki derinin şişmesine neden olur. Mavimsi yada kırmızımsı lekeler de oluşabilir.

Bağışıklık Sistemi

Yüksek Ateş ve Halsizlik
Lupus olan çoğu insan halsizlikten şikayet eder. Bazı durumlarda bu günlük aktiviteleri aksatacak kadar şiddetlidir. Aynı zamanda bu hastalarda yüksek ateş de görülür.

Işığa Hassasiyet
Lupus hastaları güneşe ve diğer ultraviyole ışınlarına karşı aşırı duyarlıdır. Sahilde bir gün geçirmek derilerinde kızarıklıklara neden olabilir.

Saç Kaybı
Lupus hastalarında bazı periyotlarda saç kaybı görülür. Genelde dökülen saçlar tekrar çıkar.

Lupus Teşhisi
Lupus teşhisi koymak biraz zor olabilir. Çünkü hastalığın belirtileri bir çok rahatsızlığa benzer. Lupus teşhisi için tek bir test yoktur ama kan testi lupus hakkında önemli bir fikir verir. Bazen doku biyopsisi de teşhise yardımcı olur.